پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک زانو یکی از شایع ترین آسیب های زانو است. هر گونه فعالیتی که باعث شود به شدت زانوی خود را بچرخانید، به خصوص اگر همزمان تمام وزن خود را روی آن قرار می دهید، می تواند منجر به پارگی مینیسک شود. هر یک از زانوهای شما دارای دو تکه غضروف C شکل است که مانند یک بالشتک بین استخوان ساق ساق و ران شما عمل می کند.

Contents

پارگی منیسک زانو چیست؟

پارگی منیسک باعث درد، تورم و سفتی زانو می شود و همچنین ممکن است در کشش کامل زانوی خود مشکل داشته باشید. درمان خانگی؛ مانند استراحت، کمپرس یخ و داروها بوده و گاهی اوقات برای تسکین درد پارگی مینیسک کافی است و به زخم زمان دهید تا خود به خود بهبود یابد. اما در موارد دیگر، منیسک پاره شده نیاز به جراحی دارد. در هر مفصل زانو دو منیسک وجود دارد. آنها می توانند در طول فعالیت هایی که به مفصل زانو فشار می آورند، آسیب ببینند یا پاره شوند. انجام یک تکل سخت در زمین فوتبال یا چرخش ناگهانی در زمین بسکتبال می تواند منجر به پارگی مینیسک شود. بسته به شدت آسیب، گزینه های درمانی می تواند از درمان های خانگی تا جراحی سرپایی متفاوت باشد. شما می توانید با انجام تمریناتی که عضلات ران شما را تقویت می کند و استفاده از تکنیک های مناسب در طول فعالیت های تماسی یا ورزش، از این آسیب جلوگیری کنید.

پارگی منیسک

خون رسانی به بخش های مختلف منیسک زانو متفاوت است، تشخیص اینکه آسیب به منیسک در چه ناحیه ایست، می تواند میزان آسیب را تشخیص دهد و به این ترتیب مشخص می شود که نیاز به جراحی وجود دارد یا خیر. هرچه خون رسانی به ناحیه آسیب دیده بیشتر باشد، احتمال بهبود فرد افزایش می یابد. قسمت بیرونی منیسک خونرسانی بهتری دارد. خونرسانی به غضروف زانو با افزایش سن کاهش می یابد. حدود 20 درصد از خون رسانی تا سن 40 سالگی کاهش می یابد.

چه علتی باعث پارگی منیسک می شود؟

علل پارگی منیسک
منیسک می تواند در حین فعالیت هایی که باعث تماس مستقیم یا فشار ناشی از چرخش یا حرکت شده، پاره شود. بلند کردن اجسام سنگین می تواند منجر به آسیب شود. بسیاری از ورزشکاران در معرض خطر پارگی مینیسک هستند.
ورزش هایی که نیاز به چرخش و توقف ناگهانی دارند ممکن است شما را در معرض خطر پارگی منیسک قرار دهند. برخی از این ورزش ها عبارتند از:
• فوتبال
• بسکتبال
• تنیس

با توجه به مشاهدات بیمارستان کودکان بوستون، پارگی مینیسک به طور فزاینده ای در کودکان رایج است. بروز این عارضه به این دلیل است که کودکان در سنین پایین تر در ورزش ها شرکت می کنند. علاوه بر این، زمانی که کودک فقط بر روی یک ورزش تمرکز می کند، احتمال پارگی مینیسک بیشتر است. همین امر در مورد نوجوانانی که در ورزش های رقابتی شرکت می کنند نیز صادق است. منیسک با افزایش سن ضعیف می شود. پارگی مینیسک در افراد بالای 30 سال شایعتر است. حرکاتی مانند گام برداشتن می تواند منجر به آسیب در فردی با منیسک ضعیف شود. اگر به آرتروز مبتلا هستید، بیشتر در خطر آسیب دیدن زانو یا پارگی مینیسک قرار دارید.

فعالیت های روزمره مانند راه رفتن و بالا رفتن از پله ها منجر به افزایش احتمال پارگی منیسک و تخریب آن می شود. شش نفر از ده فرد بالای 65 سال به پارگی منیسک مبتلا شده اند، البته بیشتر این پارگی ها در وسط جسم منیسک هستند و مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. به دلیل اینکه برخی از فیبرها و عضروف ها و رباط ها که در اطراف زانو قرار دارند، به منیسک متصل هستند، آسیب به منیسک می تواند همراه با پارگی تاندون ها و بافت های دیگر باشد. این مورد بستگی به مکانیسم آسیب دارد.

سایر علل پارگی منیسک زانو

منیسک می تواند در حین فعالیت هایی که باعث تماس مستقیم یا فشار ناشی از چرخش یا حرکت شده، پاره شود. بلند کردن اجسام سنگین می تواند منجر به آسیب شود. بسیاری از ورزشکاران در معرض خطر پارگی مینیسک هستند.

ورزش هایی که نیاز به چرخش و توقف ناگهانی دارند ممکن است شما را در معرض خطر پارگی منیسک و حتی شکستگی کشکک زانو قرار دهند. برخی از این ورزش ها عبارتند از:

 • فوتبال
 • بسکتبال
 • تنیس

با توجه به مشاهدات بیمارستان کودکان بوستون، پارگی مینیسک به طور فزاینده ای در کودکان رایج است. بروز این عارضه به این دلیل است که کودکان در سنین پایین تر در ورزش ها شرکت می کنند. علاوه بر این، زمانی که کودک فقط بر روی یک ورزش تمرکز می کند، احتمال پارگی مینیسک بیشتر است. همین امر در مورد نوجوانانی که در ورزش های رقابتی شرکت می کنند نیز صادق است. منیسک با افزایش سن ضعیف می شود. پارگی مینیسک در افراد بالای 30 سال شایع تر است. حرکاتی مانند گام برداشتن می تواند منجر به آسیب در فردی با منیسک ضعیف شود. اگر به آرتروز زانو مبتلا هستید، بیشتر در خطر آسیب دیدن زانو یا پارگی مینیسک قرار دارید. استئوآرتریت یک اختلال شایع مفصلی است که عبارتست از درد و سفتی در مفاصل شما ناشی از افزایش سن و سایش و پارگی.

گیف مشاوره آنلاین

تاثیر فعالیت ورزشی بر منیسک زانو

در هر مفصل زانو دو منیسک وجود دارد. آنها می توانند در طول فعالیت هایی که به مفصل زانو فشار می آورند یا می چرخند آسیب ببینند یا پاره شوند. انجام یک تکل سخت در زمین فوتبال یا چرخش ناگهانی در زمین بسکتبال می تواند منجر به پارگی مینیسک شود. بسته به شدت آسیب، گزینه های درمانی می تواند از درمان های خانگی تا جراحی سرپایی متفاوت باشد. شما می توانید با انجام تمریناتی که عضلات پای شما را تقویت می کند و استفاده از تکنیک های مناسب در طول فعالیت های تماسی یا ورزش، از این آسیب جلوگیری کنید.

علائم و نشانه های پارگی منیسک

اگر منیسک شما پاره است، ممکن است 24 ساعت یا بیشتر طول بکشد تا درد و تورم شروع شود، به خصوص اگر پارگی جزیی باشد. ممکن است علائم و نشانه های زیر را در زانوی خود احساس کنید:

 • احساس ترکیدن زانو
 • تورم یا سفتی
 • درد، بخصوص هنگام چرخاندن زانو
 • مشکل در صاف کردن کامل زانو
 • احساس قفل شدن یا گرفتن زانو

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید و بیش از چند روز ادامه داشت یا پس از آسیب دیدگی زانوی شما رخ داد، همچنین اگر زانوی شما قفل شد و بعد از صاف کردن زانوی خود قادر به خم کردن آن نیستید به پزشک خود اطلاع دهید.

پارگی منیسک

تشخیص پارگی منیسک


معاینه بالینی زانوی شخص


پس از اینکه علائم خود را با پزشک خود در میان گذاشتید، وی زانوی شما را معاینه کرده و توان حرکتی شما را آزمایش خواهند کرد. آنها به دقت به نقطه‌ای که منیسک در امتداد مفصل شما قرار دارد نگاه می کنند.
آزمایشهای تصویربرداری ممکن است برای تایید پارگی منیسک آزمایشهای تصویربرداری تجویز شود. این شامل:


اشعه ایکس (عکس رادیولوژی)


این آزمایش پارگی منیسک را نشان نمی دهد. با این حال، تعیین اینکه آیا دلایل دیگری مانند استئوآرتریت برای زانو درد شما وجود دارد یا خیر، میتواند مفید باشد.


ام آر آی


MRI از یک میدان مغناطیسی برای گرفتن چندین عکس از زانوی شما استفاده می کند. MRI می‌تواند از غضروف و رباط‌ها عکس بگیرد تا تشخیص دهد آیا پارگی منیسک وجود دارد یا خیر. در حالی که MRI می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند، اما 100 درصد قابل اعتماد نیست. با این حال، استفاده از MRI به کاهش نیاز به آرتروسکوپی در برخی افراد کمک کننده است.

آرتروسکوپی


اگر پزشک شما نتواند علت زانو درد شما را با استفاده از این تکنیک ها تعیین کند، ممکن است آرتروسکوپی را برای مطالعه زانو پیشنهاد کند. در صورت نیاز به جراحی، پزشک شما به احتمال زیاد از آرتروسکوپ نیز استفاده خواهد کرد. با آرتروسکوپی، یک یا دو برش کوچک در نزدیکی زانو ایجاد می شود. ابزارهای جراحی را می توان از طریق آرتروسکوپ یا از طریق برشهای اضافی در زانو حرکت داد. پس از آرتروسکوپی، چه برای جراحی یا معاینه، افراد اغلب میتوانند همان روز به خانه بروند.

درمان پارگی مینیسک


در ابتدا، شما باید آسیب زانو را با تکنیک های خود مراقبتی که شامل استراحت یا استفاده از کمپرس یخ است، درمان کنید:
به زانوی خود استراحت دهید. برای جلوگیری از تحمل وزن روی مفصل از عصا استفاده کنید. از هر گونه فعالیتی که زانو درد شما را تشدید می کند خودداری کنید.
هر سه تا چهار ساعت به مدت 30 دقیقه روی زانوی خود کمپرس یخ قرار دهید.
برای کاهش تورم زانوی خود را بالاتر از قلب قرار دهید.
همچنین می توانید داروهایی مانند ایبوپروفن (ادویل)، آسپرین یا هر داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی دیگر (NSAIDs) را برای کاهش درد و تورم اطراف زانو مصرف کنید.
اگر در زانوی خود احساس درد دارید، نباید تمام وزن خود را روی زانوی آسیب دیده خود بیاندازید. پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای تقویت عضلات اطراف زانو به شما توصیه کند.
فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین فیزیوتراپ شما ممکن است از تکنیک های ماساژ برای کاهش تورم و سفتی استفاده کند.

عمل جراحي

اگر زانوی شما به درمان های اولیه پاسخ نداد، پزشک ممکن است آرتروسکوپی را توصیه کند. پزشک دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه آماده شدن برای این جراحی به شما می دهد. برخی از دستورالعمل‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الزامات کامل قبل از جراحی، مانند آزمایش خون، عکس رادیولوژی، MRI، نوار قلب (EKG)  را انجام دهید.

شب قبل از عمل از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید.

در صورت بروز هر گونه شرایطی که می تواند شما را از انجام عمل جراحی باز دارد، به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد عبارتند از:

 • تب
 • عفونت
 • سرماخوردگی
 • زخم باز

منبع : https://www.medicinenet.com/torn_meniscus/article.htm​

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

هجده − چهارده =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button