علائم پارگی رباط صلیبی

پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) یک آسیب زانو رایج در ورزشکاران است، که ممکن است علائمی مانند درد، تورم و صدای کلیک ایجاد کند. پارگی می‌تواند جزئی یا کامل باشد و علائم بستگی به میزان پارگی بروز می کند. مشکل در ایستادن تنها یکی از علائمی است که نشان می دهد نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارید. با پارگی جزئی، ممکن است در ابتدا علائم پارگی ACL کم یا بدون هیچ گونه علائمی را تجربه کنید. اما می تواند منجر به ادامه فعالیت شما شود، به طور بالقوه پارگی را بدتر کنید. در این مقاله می خواهیم به علل و علائم پارگی این رباط زانو بپردازیم.

عوارض و خطرات رباط ضلیبی

Contents

رباط صلیبی ACL چیست؟

رباط یک نوار قوی از بافت همبند است که استخوان ها را به یکدیگر متصل می کند و باعث ثبات می شود.

ACL یکی از چهار رباط اصلی زانو است. ACL همراه با رباط متقاطع خلفی و رباط های جانبی داخلی و جانبی، به ایجاد ثبات برای زانوی شما کمک می کند. ACL در جلوی زانوی شما قرار دارد و همراه با رباط صلیبی خلفی شما یک شکل متقاطع را در سطح پایینی استخوان ران و سطح بالایی استخوان ساق پا ایجاد می کند تا آنها را تثبیت کند.

هنگامی که این رباط با حرکات پا کشیده یا کشیده می شود، می تواند پاره شود. اندازه آسیب از پارگی جزئی رشته های بافت همبند تا پارگی و جدا شدن کامل متغیر است.

علائم و نشانه های پارگی رباط صلیبی چیست؟

بیماری که آسیب جدی دیده اغلب شرایط را اینگونه توصیف می کند که صدای بلندی را شنیده و سپس درد شدیدی در زانویش احساس کرده است. شدت این درد به حدی است که راه رفتن و یا تحمل وزن بر روی پای آسیب دیده را برای فرد بسیار مشکل می کند. مفصل زانو به دلیل خونریزی در داخل مفصل در عرض چند ساعت شروع به متورم شدن می کند و همین امر موجب می شود که صاف کردن زانو برای بیمار کاری دشوار و دردناک شود.

علائم و نشانه های آسیب ACL می تواند متفاوت باشد. به طور کلی می توان به علائم و نشانه ای زیر اشاره کرد:

1-شنیدن یک صدای بلتد از زانو

افرادی که دچار پارگی ACL هستند ممکن است صدای بلندی را در زمان آسیب بشنوند. حتی اگر این صدا را نمی شنوید، ممکن است تغییر ناگهانی در مفصل احساس کنید.

2- تورم و درد زانو

تورم مفصل زانو تقریباً در همه افراد مبتلا به پارگی ACL رخ می دهد. تورم ممکن است ظرف چند ساعت پس از آسیب ظاهر شود

این ممکن است به دلیل آسیب به خود رباط یا وضعیتی به نام همارتروز باشد که خونریزی در مفصل است. علائم همارتروز شامل تورم، درد و مشکل در حرکت است

درد همراه با پارگی ACL شایع است. به خاطر داشته باشید، سطح درد ممکن است بسته به شدت آسیب متفاوت باشد.

3-بی ثباتی زانو

از آنجایی که ACL برای پایداری مفصل زانو حیاتی است، ممکن است در صورت پارگی رباط، زانو بی ثبات شود. این ممکن است در حین حرکات برشی یا چرخشی رایج در بسیاری از ورزش ها اتفاق بیفتد. با این حال، در برخی از افراد مبتلا به این آسیب، بی ثباتی می تواند هنگام راه رفتن یا سوار شدن به ماشین رخ دهد

اگر نشانه های زیر زیر را دارید فوراً به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید:

 • زانو درد یا تورم که بیش از 48 ساعت طول بکشد.
 • مشکل در ایستادن یا راه رفتن روی زانوی آسیب دیده.
 • ظاهری عجیب در یک طرف زانو در مقایسه با سمت بدون درد

علل پارگی رباط صلیبی زانو چیست؟

در بیشتر موارد آسیب های رباط صلیبی قدامی اغلب به دلیل آسیب دیدگی در برخی حوادث (معمولاً در ورزش یا فعالیت های سنگین) رخ می دهد. زمانی که پا در جای خود ثابت باشد و زانو همزمان با آن قفل شود و یا پیچ بخورد، رباط پا ممکن است دچار کشیدگی و یا پارگی شود. این امر معمولاً در ورزش هایی مانند بسکتبال، فوتبال و ژیمناستیک زمانی که تغییر جهت ناگهانی فرد به رباط صلیبی فشار وارد می کند و به آن آسیب می رساند، اتفاق می افتد.

به طور کلی پارگی ACL اغلب یک آسیب مرتبط با ورزش است. پارگی ACL همچنین می تواند در حین بازی خشن، برخورد وسایل نقلیه موتوری، افتادن و آسیب های ناشی از کار رخ دهد.

حدود 60 تا 70 درصد از پارگی های ACL بدون تماس با ورزشکار دیگری رخ می دهد. به طور معمول، یک ورزشکار به طور ناگهانی جهت را تغییر می دهد (برش یا چرخش)، که باعث کشیدگی و پارگی بیش از حد رباط می شود.

آسیب های رباط صلیبی همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که استخوان درشت نی از جای خود خارج شده و نسبت به استخوان فمور به جلو رانده شود. این نوع از آسیب دیدگی صدمه ای است که ممکن است به دلیل زمین خوردن، وارد شدن ضربه ی مستقیم به قسمت جلوی زانو، تصادف و یا هر حرکت دیگری برای فرد اتفاق بیفتد.

پارگی رباط صلیبی در زنان

زنان بیشتر از مردان مستعد آسیب های رباط های صلیبی هستند زیرا زنان دارای آناتومی کمی متفاوت هستند که ممکن است آنها را در معرض خطر بیشتری برای آسیب های ACL قرار دهد. موقعیت زانو مردان و زنان در حین حرکات ورزشی مهم مانند فرود، برش و چرخش متفاوت است. تفاوت در آناتومی و سطوح هورمونی مردانه و زنانه نیز ممکن است در میزان متفاوت پارگی ACL نقش داشته باشد.در ادامه به برخی از این تفاوت ها اشاره می کنیم.

 • شکاف بین کندیلها در انتهای استخوان ران زنان باریکتر از مردان است. زمانی که زانو حرکت می کند، این فضای باریکتر می تواند بر رباط های صلیبی فشار وارد کرده و آنها را ضعیف کند.
 • زنان نسبت به مردان لگن عریض تری دارند و این می تواند موجب شود که استخوان ران زنان با زاویه ی بزرگتری به استخوان درشت نی برسد. این امر موجب می شود فشاری که رباط صلیبی باید با هربار خم شدن زانو تحمل کند افزایش بیابد و در نتیجه احتمال بروز آسیب در رباط صلیبی نیز بیشتر شود.
 • تفاوت های ژنتیکی زنان و مردان می تواند رباط صلیبی زنان را در معرض خطر بیشتری برای آسیب های این قسمت قرار بدهد. ماهیچه های زنان انعطاف پذیری بیشتری دارند و این امر موجب می شود میزان محافظتی که عضلات همسترینگ می توانند برای رباط های صلیبی داشته باشند کاهش بیابد.
 • تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی نیز ممکن است بر کشسانی و انعطاف پذیری رباط های صلیبی زنان تأثیر بگذارد. علاوه بر این، ماهیچه های همسترینگ در زنان یک ثانیه کندتر از ماهیچه های همسترینگ مردان واکنش نشان داده و منقبض می شوند که این خود باعث می شود که هنگام به زمین رسیدن پای فرد پس از پرش، خطر بروز آسیب در رباط های وی بیشتر شود.

عوارض و خطرات پارگی رباط صلیبی

افرادی که دچار پارگی رباط صلیبی می شوند احتمال ابتلا به آرتروز زانو را دارند. فاکتور های زیادی بر احتمال ابتلا به آرتروز تاثیر می گذارند. مواردی مثل: میزان شدت آسیب اولیه، احتمال آسیب های دیگر در مفصل زانو یا میزان فعالیت فرد بعد از درمان.

برخی از عوارضی که ممکن است ایجاد کند عبارتند از:

 • خطر ابتلا به آرتروز زانو
 • زوال غضروف مفصل
 • دامنه حرکتی کمتر
 • لنگیدن

ایا می توان از پارگی رباط صلیبی پیشگیری کرد؟

آموزش و ورزش مناسب می تواند باعث جلوگیری از این آسیب شود. با کمک پزشک، فیزیوتراپیست، مربی ورزش یا متخصص حرکات اصلاحی می توان احتمال بروز این آسیب را در حرکات مختلف کاهش داد.

 • ورزش هایی که میان تنه را تقویت می کند شامل ران ها، لگن و شکم به این شکل است که زمان انجام حرکات اسکوات زانو بیش از حد خم نشود.
 • وزرش هایی که عضلات پا را تقویت می کند مخصوصا تمرینات مربوط به همستریگ و تمرین هایی که تعادل و قدرت عضلات پا را افزایش می دهد
 • تمرینات و ورزش هایی که تکنیک های صحیح وضعیت زانو در زمان پریدن را آموزش می دهند.
 • تکنیک های تمرینی برای انجام صحیح حرکات چرخشی و پرشی.
 • استفاده از لباس و کفش مناسب در هر ورزش و تحرکی که انجام می دهید در جلوگیری از بروز آسیب کمک بسیار شایانی می کند. برخلاف باور عموم استفاده از زانوبند در جلوگیری از آسیب یا کاهش احتمال آن تاثیری نخواهد داشت.

تمرین و تقویت عضلات پا و میان تنه به همراه تمرین تکنیک های پرش، از زیاد خم شدن زانو در زنان ورزشکار و احتمال آسیب دیدن آنها می کاهد.

سوالات متداول

پارگی ACL چه حسی دارد؟

پارگی ACL می تواند دردناک باشد و ممکن است باعث درد و تورم و ناپایداری زانو شما شود.

آیا پارگی ACL باعث تورم می شود؟

بله. تورم در عرض چند ساعت پس از آسیب رخ می دهد.

آیا پارگی ACL به خودی خود بهبود می یابد؟

پارگی ACL به خودی خود بهبود نمی یابد. اگر به درستی درمان نشود، پارگی می تواند با انجام فعالیت بدتر شود.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

17 − نه =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button