فعالیت های بعد از تعویض مفصل لگن

هنگامی که به خانه برگشتید، باید فعال باشید ولی نباید فعالیت های غیرمجاز انجام دهید. در حالی که می توانید روزهای خوب و روزهای بدی را انتظار داشته باشید، باید توجه کنید که بهبود به تدریج و در طول زمان رخ می دهد. به طور کلی رعایت مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن ضروری می باشد:

Contents

تحمل وزن

از دستورالعمل های خاص پزشک خود در رابطه با استفاده از یک واکر یا عصا پیروی کنید و تا جایی که اجازه دارید وزنتان را بر روی پاها اعمال کنید. تحمل وزن به طور کامل ممکن است بلافاصله پس از عمل یا پس از چند هفته بسته به نوع جراحی تعویض مفصل لگن و توصیه های پزشکتان امکان پذیر باشد.

فعالیت-های-مجاز-پس-از-تعویض-مفصل-لگن
فعالیت-های-مجاز-پس-از-تعویض-مفصل-لگن

رانندگی

در بیشتر موارد، هنگامی که دیگر داروهای ضد درد مصرف نمی کنید و توانایی و واکنش های شما به حالت طبیعی بازگشتند، می توانید رانندگی را از سر بگیرید. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا تشخیص دهید چه زمانی برای بازگشت به رانندگی بی خطر است. در تعویض مفصل عادی، این ممکن است حدود دوماه طول بکشد.

دکتر منصور ابوالقاسمیان جراح ارتوپد خوب در تهران و جراح زانو و لگن و همچنین فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام درمان هایی مانند  تعویض مفصل زانو می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

فعالیت جنسی

لطفا با پزشک خود در مورد اینکه چگونه و در چه پوزیشنی توانید با خیال راحت روابط جنسی خود را آغاز کنید، مشورت کنید. بسته به وضعیت شما، ممکن است بتوانید فعالیت جنسی خود را چند روز تا چند هفته بعد از عمل از سر بگیرید.

وضعیت خواب

بسته به جراحی شما، ممکن است پزشکتان از شما بخواهد از خوابیدن در حالات خاصی خودداری کنید یا برای مدتی با یک بالشت بین پاهایتان بخوابید. از پزشکتان بپرسید که کدام شیوه خواب مناسب تر برای شما می باشد بنابراین در نظر گرفتن نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

بازگشت به محل کار

بسته به نوع فعالیت هایی که در محل کار انجام می دهید و سرعت بهبود شما، ممکن است از چندین روز تا چندین هفته طول بکشد تا بتوانید به محل کار خود بازگردید. پزشک شما زمانی را که برای بازگشت به فعالیت های عادی برای شما بی خطر است، توصیه خواهد کرد.

ورزش

ادامه تمرینات تجویز شده توسط پزشک برای حداقل 2 ماه بعد از جراحی لازم می باشد. در بعضی موارد، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد از یک دوچرخه ثابت استفاده کنید تا به حفظ قوام ماهیچه ها کمک کند و انعطاف پذیری لگن شما را حفظ کند.

به محض این که پزشک شما اجازه دهد می توانید بسیاری از فعالیت های ورزشی که قبل از تعویض مفصل لگن از انجام آنها لذت می بردید را از سر بگیرید:

1- به هر اندازه که می خواهید پیاده روی کنید، اما به یاد داشته باشید که راه رفتن جایگزین تمرینات تجویز شده توسط پزشک و فیزیوتراپیست نمی شود.
2- شنا کردن پس از یک تعویض کامل مفصل لگن، فعالیتی عالی با تاثیرا منفی حداقلی می باشد. شما می توانید شنا کردن را زمانی که زخم هایتان به اندازه کافی بهبود یافت شروع کنید. پزشک به شما اطلاع خواهد داد که چه زمانی می توانید آن را شروع کنید.
3- به طور کلی، فعالیت های تناسب اندام مانند گلف، دوچرخه سواری و تنیس سبک، فشار کمی بر روی مفصل ران شما وارد می کنند و نسبت به ورزش هایی با تاثیر گذاری بالاتر مانند ورزش های تماسی، راکت بال و اسکی ترجیح داده می شوند.

مسافرت هوایی

تغییرات فشار و بی حرکتی ممکن است باعث ایجاد تورم پس از عمل شما شود بنابراین قبل از مسافرت هوایی از پزشک خود در این رابطه سوال کنید. هنگام عبور از دستگاه امنیتی هم بدانید که حساسیت ردیاب های فلزی متفاوت است و پروتز مصنوعی شما ممکن است موجب زنگ زدن آن شود بنابراین قبل از وارد شدن به آن، به مسوول مربوطه اطلاع دهید.

منبع: https://orthoinfo.aaos.org/en/recovery/activities-after-hip-replacement/

 

drabolghasemian

پاسخ

سیزده − یازده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button