جراحی تعویض مفصل لگن چه عوارضی دارد؟

عوارض تعویض مفصل لگن چیست؟ مانند هر عمل جراحی، جراحی تعویض مفصل لگن هم دارای عوارض و همچنین فوایدی می باشد اما بیشتر افرادی که تحت جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفته اند عوارض جدی ندارند. بعضی از عوارض نادر ممکن است اتفاق بیفتد که نیاز به جراحی مجدد نعویض مفصل لگن دارد. در این مطلب می خواهیم به عوارض این جراحی و درمان آن ها بپردازیم.

عوارض تعویض مفصل لگن

Contents

عوارض و خطرات جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

عوارض تعویض مفصل لگن نادر است. شایع ترین علائمی که گاهی اوقات ممکن است رخ دهد عبارتند از سفتی، درد، تورم و تغییر در طول پا.

عوارض و خطرات جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

سایر عوارض عبارتند از:

شل‌شدن پروتزها

این مشکل در درصدی از بیماران تعویض مفصل لگن اتفاق می افتد. این مساله می تواند باعث درد و احساس عدم ثبات در مفصل شود.

شل‌شدگی می تواند در اثر جدا شدن تدریجی استخوان از پروتز یا به دلیل نازک شدن استخوان در اطراف ایمپلنت ایجاد شود.
این مساله ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد، اما معمولاً 10 تا 15 سال پس از انجام عمل جراحی اصلی اتفاق می افتد و در این صورت انجام یک عمل دیگر (عمل جراحی مجدد) ممکن است لازم باشد.

دررفتگی مفصل لگن

گاهی اوقات مفصل مصنوعی جدید می تواند دررفته شود و از حفره خود خارج شود . این تقریباً 2٪ از بیماران را تحت تأثیر قرار می دهد و به احتمال زیاد در طول بهبودی شما در حالی که لگن شما هنوز در حال بهبود است رخ می دهد. اگر با دررفتگی لگن مواجه شدید، برای اصلاح آن ممکن است به عمل دیگری نیاز داشته باشید

تغییر طول پا

ممکن است پایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد کوتاه تر یا بلندتر از پای دیگر باشد که در این صورت ممکن است گاهی اوقات به پوشیدن کفش پاشنه‌دار نیاز باشد. احتمال این حالت البته با دقت جراح به حداقل می‌رسد.

عفونت

اگر در حین یا بعد از عمل، باکتری وارد بافت های نرم اطراف لگن شما شود، می تواند باعث عفونت شود. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • درجه حرارت بالا (تب) 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر
  • لرزش و لرز
  • قرمزی و تورم در محل جراحی
  • ترشح مایع از محل جراحی
  • درد لگن که می تواند حتی در هنگام استراحت نیز ادامه یابد.

اگر فکر می کنید ممکن است عفونت داشته باشید، فوراً به جراح خود مراجعه کنید.

لخته شدن خون

برای چند هفته پس از جراحی، خطر ابتلا به لخته خون افزایش می یابد. این می تواند در پا (ترومبوز ورید عمقی) یا ریه (آمبولی ریه) رخ دهد.

ترومبوز ورید عمقی می تواند باعث درد، قرمزی و تورم در پای شما شود. اگر فوراً درمان نشود، می تواند منجر به آمبولی ریه شود. آمبولی ریه می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر برای نفس کشیدن مشکل دارید و یا قلبتان خیلی سریع می تپد، به پزشک حود سریعا مراجعه کنید.

برای کاهش خطر ابتلا به لخته خون، شما باید روز جراحی از تخت بلند شوید و با کمک دیگران قدم بزنید و مچ پا و انگشتان پا را در حین استراحت حرکت دهید. همچنین جراح ممکن است داروهای رقیق کننده خون را برای جلوگیری از خطر لخته شدن خون به قلب یا ریه ها تجویز کند.

خونریزی بعد از جراحی

این طبیعی است که بعد از جراحی مقداری خونریزی از برش خود را تجربه کنید. گاهی اوقات این ممکن است مداوم باشد، معمولاً در نتیجه داروهای رقیق کننده خون.

در بیشتر موارد این عارضه ظرف چند روز خود به خود برطرف می شود. گاهی اوقات می توان برای جلوگیری از خونریزی دارو تجویز کرد.

تورم

مقداری تورم پس از هر عمل طبیعی است. با این حال، در برخی موارد ممکن است بیش از حد انتظار باقی بماند. تقریباً 6٪ از بیماران از تورم طولانی مدت رنج می برند که می تواند تا 18 ماه ادامه یابد. معمولاً این نتیجه گردش خون ضعیف است.

تورم همچنین می تواند نشانه ترومبوز ورید عمقی یا عفونت باشد. مهم است که علائم خود را با جراح خود در میان بگذارید و در صورت نگرانی فوراً به پرشک مراجعه کنید.

آسیب عصبی عروقی

کمتر از 1 درصد بیماران در حین جراحی آسیب به اعصاب و عروق خود را تجربه می کنند. آسیب عمومی عصبی نیز ممکن است رخ دهد که منجر به درد عصبی می شود که می تواند دائمی باشد.

چند رگ خونی مهم اطراف مفصل ران شما وجود دارد. اگر در طی عمل جراحی آسیب ببینند، می‌تواند باعث خونریزی زیادی شود که می‌تواند منجر به تورم قابل توجه بعد از عمل و احتمالاً نیاز به تزریق خون شود.

سفتی مفصل

عارضه دیگر سفتی مفصل است. این زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌های نرم اطراف تعویض مفصل ران به دلیل جای زخم سخت می‌شوند و تحرک مفصل را کاهش می‌دهند. احتمال بروز این عارضه تحت تأثیر شدت آرتریت و پیچیدگی عمل جراحی شما خواهد بود.

اگر در معرض خطر هستید، می توان از دارو یا پرتودرمانی برای کمک به جلوگیری از سفت شدن مفصل استفاده کرد.

شکستگی

در طول جراحی شما خطر کمی برای شکستگی وجود دارد. در صورت انجام تعویض مفصل لگن با سیمان در مقایسه با تعویض مفصل لگن بدون سیمان، خطر کمی کمتر است. خطر شکستگی نیز می تواند تحت تأثیر تجربه جراح ارتوپد شما باشد.

آسیب عضلانی

آسیب به عضلات شما می تواند در حین یا بعد از تعویض مفصل اتفاق بیفتد. گاهی اوقات به دلیل ضعف عضلانی از قبل موجود است. علائم شامل درد، ضعف و لنگی است. سایر بافت‌های نرم، که شامل رباط‌ها و تاندون‌ها می‌شود، نیز می‌توانند در طول جراحی آسیب ببینند.

ساییدگی و پارگی

تعویض مفصل لگن ممکن است فرسوده شود و ممکن است نیاز به تعویض مفصل لگن مجدد داشته باشد. گاهی اوقات زودرس. ساییدگی و پارگی تحت تأثیر سطح فعالیت و سطح تحمل ایمپلنت شما قرار می گیرد.

درد مداوم

درد طولانی مدت می تواند نوروژنیک باشد، ناشی از آسیب عصبی، یا نتیجه تعویض مفصل لگن که در موقعیت مطلوب قرار ندارد. در موارد نادر، ممکن است بعد از جراحی درد بیشتری نسبت به قبل تجربه کنید.

کلام آخر

همانطور که گفته شد احتمال بروز عوارض در جراحی تعویض مفصل لگن شایع نیست و عوارضی مانند دررفتگی مفصل، عفونت و… نادر هستند. بهترین راه برای کاهش عوارض انتخاب جراح تعویض مفصل لگن با تجربه و ماهر و همچنین رعایت اقدامات و مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن است.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

دو × 3 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button