عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

عوارض تعویض مفصل زانو می تواند ناشی از ایمپلنت یا جراحی باشد. زانو یکی از پیچیده ترین مفصل های بدن است و ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند افزایش سن، ساییدگی، آرتریت و عارضه های مختلف تخریب شود و آسیب ببیند. از جمله عوارض تخریب تدریجی غضروف زانو، اصطکاک افزایش یافته و در نهایت استخوان زانو دچار ساییدگی میشود. این مشکل سبب میشود تا فرد درد زیادی را در ناحیه زانو احساس کند.

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

Contents

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یکی جراحی های موفقیت آمیز است و در بسیاری از مواقع نتایج خوبی را برای فرد به همراه خواهد داست. جراحی عوارض زانو نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد؛ اما برخی از عوارض آن مانند عفونت، بسیار نادر هستند و درصد کمی از افراد با آن مواجه میشوند. از عوارض جراحی تعویض مفصل زانو میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو

بسیاری از افراد از بابت درد ناشی از این جراحی نگران هستند. امروزه روش های بسیاری برای کنترل درد ناشی از جراحی وجود دارد و درد ناشی از عمل را میتوان با مسکن های مناسب بهبود داد.

وجود درد پس از جراحی کاملا طبیعی و موقت است؛ اما در برخی موارد، درد ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است مزمن باشد و بصورت طولانی مدت باقی بماند. اگر درد پس از جراحی ادامه دار باشد یا به مرور زمان پیشرفت کند، فرد ممکن است با مشکل مواجه شود و نیاز است تا فورا به پزشک مراجعه کند.

لخته شدن خون پس از جراحی

لخته شدن خون ممکن است در حین جراحی و یا بعد از آن اتفاق بیوفتد و در صورت عدم تشخیص و درمان، ممکن است برای فرد خطرساز باشد. در صورت لخته شدن خون، فرد نیاز است مدتی تحت درمان باشد. لخته های خون اگر در محل اولیه خود باقی بمانند خطرساز نیستند؛ اما اگر به سمت سایر اندام حرکت کنند میتوانند عوارض جدی را به همراه داشته باشند.

پزشک برای جلوگیری از ایجاد این عارضه ممکن است داروهای ضد انعقاد خون تجویز کند. برخی توصیه ها و مراقبت های قبل و بعد جراحی نیز به جلوگیری از این عارضه کمک میکند.

جراحی تعویض مفصل زانو

بیشتر بخوانید: فعالیت های پس از تعویض مفصل زانو

ایجاد عفونت پس از جراحی تعویض مفصل زانو

عفونت ناشی از جراحی بسیار نادر است و تنها 2 درصد از کل افراد ممکن است آن را تجربه کنند. عفونت پس از جراحی ممکن است مشکلات حادی را به همراه داشته باشد و در صورت بروز لازم است تا فورا برای از بین بردن آن اقدام شود. عفونت معمولا در پی ورود آلودگی و باکتری به محل جراحی بروز میکند. با رعایت نکات بهداشتی، استریل بودن تجهیزات اتاق عمل، رعایت بهداشت پس از جراحی توسط بیمار و مصرف آنتی بیوتیک های توصیه شده، احتمال بروز عفونت بسیار کم است.

آسیب اعصاب

آسیب عصبی در برخی موارد ممکن است در پی باز شدن و برش ماهیچه ها اتفاق بیوفتد. بی حسی ساق پا، سوزن سوزن شدن پا و احساس سوزش و خارش از جمله علائم آسیب عصبی است.

 پس زدن ایمپلنت

این عارضه که در موارد نادر رخ میدهد، ممکن است در اثر پس زدن بدن و واکنش آن نسبت به ایملپنت قرار گرفته در زانو رخ دهد. این واکنش ممکن است آلرژیک باشد و یا در اثر واکنش خود ایمنی ایجاد شود. در صورت بروز این عارضه لازم است تا جراحی زانو به منظور برداشتن و یا تعویض ایمپلنت انجام شود.

عدم عملکرد درست مفصل مصنوعی

در برخی موارد ممکن است مفصل مصنوعی قرار گرفته در زانو به درستی عمل نکند. سفت شدن و خشکی مفاصل یکی از عوارضی است که ممکن است در پی جراحی تعویض مفصل رخ دهد. در صورت عدم پیگیری ورزش های توانبخشی و عدم استراحت کافی پس از جراحی، ممکن است ضعف زانو و یا مشکلات مفصلی اتفاق بیوفتد.

عوارض ناشی از بیهوشی

بیهوشی استفاده شده طی جراحی معمولا ایمن است اما ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. از جمله عوارضی که بیهوشی ممکن است به همراه داشته باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• تهوع و سرگیجه
• گلودرد
• خواب آلودگی
• ضعف عضلات
• مشکلات تنفسی

سوالات متداول

کلام آخر

بطور خلاصه، مشکلات جراحی تعویض مفصل زانو معمولا طبیعی و موقت هستند و عوارض جدی به همراه ندارد. در برخی موارد ممکن است به دلیل رعایت نکردن اصول جراحی یا وجود مشکلات زمینه ای، بیمار برخی عوارض جدی را تجربه کند. در صورت انتخاب پزشک متخصص، رعایت نکات مراقبتی لازم و انجام معاینات و آزمایش های مورد نیاز پیش از جراحی، میتوانید از این عوارض جلوگیری کنید.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

9 − 7 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button