آنچه باید از شکستگی بعد از تعویض مفصل لگن بدانیم!

شکستگی بعد از تعویض مفصل لگن در چه مواردی اتفاق می افتد؟ آیا با علائم این شکستگی آشنایی دارید؟ چه راه های درمانی برای این عارضه وجود دارد؟
گاه، شکستگی لگن در اطراف ایمپلنتی که برای تعویض مفصل لگن استفاده شده است، رخ می دهد. این مشکل بسیار جدی است و در اغلب موارد نیاز به جراحی دارد. در ادامه مقاله با ما باشید تا به توضحاتی کاربردی در این زمینه بپردازیم.

شکستگی مفصل لگن چیست

Contents

شکستگی بعد از تعویض مفصل لگن

گرچه احتمال شکستگی در طول جراحی تعویض مفصل لگن وجود دارد ولی در اغلب موارد، شکستگی سال‌ها بعد از جراحی اتفاق می‌افتد. خوشبختانه این شکستگی زیاد شایع نیست. درمان این نوع از شکستگی‌ها گاهاً چالش برانگیز است زیرا بیماران سنین بالاتری دارند و احتمال ابتلا به پوکی استخوان هم در آن‌ها زیاد است. اکثر شکستگی‌ها در اطراف ایمپلنت در استخوان فمور (femur) یا ران اتفاق می‌افتند و شکستگی استخوان لگن یا استابولوم کمتر شایع است.
شدت شکستگی لگن به دو فاکتور اساسی ارتباط دارد:
– کیفیت و قدرت استخوان در اطراف ایمپلنت
– مقدار نیروی وارده در طی آسیب

شکستگی بعد از تعویض مفصل لگن، در اغلب موارد در نتیجه افتادن فرد مرخ می‌دهد. در مواردی هم احتمال دارد این شکستگی‌ها ناشی از ضربه ای مستقیم از روبرو یا پهلو به لگن و یا تصادفات رانندگی باشد.

سوالی که ممکن است برایمان ایجاد شودم این است که در زمان بروز این عارضه شایع ترین علائمی که وجود دارد چه چیزی است؟ در پاسخ به این سوال باید بدانیم علائم شکستگی لگن بعد از جراحی لگن شامل موارد زیر است:
– درد در اطراف لگن و ران
– تورم و کبودی در اطراف لگن و ران
– عدم توانایی در تحمل وزن بر روی پای مورد جراحی
– پایی که جراحی شده است کمی کوتاه تر و دفرمه به نظر می رسد.

نشانه‌های شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

بیشتر بخوانیم: فعالیت‌های مجاز پس از تعویض مفصل لگن

تشخیص شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل

این نوع از شکستگی ها معمولاً دردناک اند و افرادی که به این عارضه مبتلا می شوند در اکثر موارد سریعاً به بخش اورژانس انتقال داده می شوند.
در این موارد متخصص ارتوپدی بخش‌های مختلف اندام تحتانی را بررسی می‌کند تا از جریان خون عبوری از این ناحیه اطلاعاتی به دست آورد و از عملکرد مناسب عصب سیاتیک که از نزدیکی مفصل لگن عبور می کند اطمینان حاصل کند.
برای تشخیص دقیق شکستگی و محل آن از آزمایشات تصویربرداری مانند ایکس ری و سی تی اسکن کمک گرفته می‌شود. همچنین آزمایش خون و بررسی وضعیت عمومی بیمار انجام می‌گیرد و در صورت نیاز بیمار برای جراحی آماده می گردد.

حال این سوال برایمان ایجاد می‌شود که چه درمانی برای شکستگی لگن بعد از تعویض مفصل انجام می‌گردد؟ باید توجه داشته باشیم که در اغلب موارد این نوع شکستگی، نیاز به جراحی دارد. برای تعیین مناسب‌ترین نوع درمان، پزشک عوامل مختلفی را مدنظر قرار می دهد مانند:
– نوع و محل شکستگی لگن
– کیفیت استخوان باقی مانده
– بررسی شل شدگی ایمپلنت در استخوان فمور
– سلامت کلی فرد
از بیمار خواسته می شود تا هیچ وزنی بر روی پای آسیب دیده قرار ندهد و تا زمان جراحی بیمار در بیمارستان بررسی می‌گردد.

نکات مهم درباره شکستگی بعد از تعویض مفصل لگن

یکی از مهم‌ترین نکات، مراقبت‌های بعد از جراحی است. درست است که اکثر شکستی‌ها سال‌ها بعد از جراحی رخ می‌دهد اما فرد می‌تواند با رعایت مراقبت‌های لازم از بروز این عارضه بعد از جراحی پیشگیری کند. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که بدانیم علت شکستگی بعد از تعویض مفصل لگن چیست؟ به طور معمول شکستگی سال‌ها بعد بر اثر ضربه شدید رخ می‌دهد به طور مثال ممکن است در یک حادثه تصادف و یا فرد در هنگام راه رفتن زمین بخورد و باعث شکستگی مفصل شود. علت‌ دیگر شامل میزان استحکام و قدرت استخوان‌های اطراف مفصل مصنوعی است. توجه داشته باشید که رعایت و انجام یک‌سری مراقبت‌ها می‌تواند شما را در پیشگیری از بروز این حادثه کمک بسیاری بکند. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم این است که لگن متشکل از استخوان‌های متعدد است و همین امر باعث می‌شود شکستگی لگن انوع مختلفی داشته باشد. انواع شکستگی‌های مفصل شامل:

  • شکستگی کامل :این عارضه زمانی رخ می‌دهد که استخوان به دو قسمت مجزا تقسیم شده وشکسته شود.
  • مو برداشتن: ممکن است اصطلاح مو برداشتن استخوان را زیاد شنیده باشیم و باید بدانیم که این اصطلاح یک نوع از شکسنگی‌ها شناخته می‌شود. به بیان دیگر زمانی پزشک می‌گوید که استخوان مو برداشته که یک ترک بر روی استخوان ایجاد شود.
  • شکستگی جا به جا: یکی دیگر از انواع شکستگی‌ها، شکستگی جا به جا است. زمانی این عارضه رخ می‌دهد که بین شکستگی استخوان فاصله‌ای ایجاد شود.

مواردی که ذکر شد از جزو انواع شکستگی‌ها به شمار می‎رود اما باید توجه داشته باشیم که شکستگی‌های مفصل لگن گسترده‌تر از این موارد و دارای انواع مختلفی هستند.

نتیجه‌گیری

شکستگی بعد از تعویض مفصل لگن بحثی است که در اکثر مواقع باعث نگرانی فرد بعد از جراحی می‌گردد. اما باید توجه داشته باشیم که با رعایت مراقبت‌های لازم ‌می‌توان تا حد زیادی از بروز این عارضه دردناک جلوگیری کرد. همچنین انتخاب پزشکی ماهر و باتجربه در انجام جراحی موضوع مهمی است که نباید از آن غافل شویم.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

پنج × 2 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button