سوالات متداول تعویض مفصل زانو

Contents

سوالات متداول تعویض مفصل زانو

حتماً می دانید که جراحی تعویض مفصل زانو یکی از جراحی های پیچیده می باشد و طبعاً سوالات متداول تعویض مفصل زانو بسیار اند. ما در این مقاله به برخی از مهم ترین سوالات پاسخ می دهیم.

دلیل زانو درد چیست؟

علل درد زانو بسیار متعددند ولی شایعترین آن آرتروز است. در محل اتصال تمامی مفاصل مانند مفصل زانو، لایه ای غضروف نرم وجود دارد. این غضروف سطح نرمی را فراهم می کند تا مفصل به راحتی حرکت کند. در بیماری آرتروز، غضروف به مرور از بین می رود و استخوان ها با هم تماس پیدا می کنند. اصطکاک استخوان ها به همدیگر می تواند منجر به درد، تورم و سفتی مفصل شود.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

در جراحی تعویض مفصل زانو سطح غضروف آسیب دیده برداشته می شود و با یک سطح مصنوعی جایگزین می شود. باور عمومی بر این است که زانو به طور کلی جایگزین می شود ولی در حقیقت پروتز مصنوعی بر روی استخوان قرار داده می شود. جنس این پروتز خاص می باشد و سطح نرمی را برای حرکت مفصل ایجاد می کند.

سوالات متداول تعویض مفصل زانو
سوالات متداول تعویض مفصل زانو

نتیجه جراحی تعویض مفصل زانو به چه صورت است؟

حدودا 95 درصد از بیماران نتیجه موفقیت آمیزی از جراحی زانو می گیرند. درد بیمار به مقدار قابل توجهی کاهش یافته یا به صفر می‌رسد و میزان فعالیت وی افزایش می یابد.

عمر پروتز زانو چقدر است؟

با یک تکنیک درست جراحی، اکثر پروتزهای زانو بیشتر از 20 سال عمر می کنند. در صورتی که فرد اضافه وزن داشته باشد یا فعالیت بیش از حدی داشته باشد این زمان کوتاه تر است. بعد از این مدت زمان، جراحی مجدد تعویض مفصل زانو نیاز می باشد.

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

تعویض مفصل زانو عوارض بسیاری کمی دارد. این جراحی درصد موفقیت بسیار بالایی دارد. با این حال حدود دو درصد از بیماران ممکنست دچار عفونت ناحیه جراحی یا دیگر عوارض شوند. ایجاد لخته خونی در پا یکی از شایع ترین مشکلات می باشد که با دارو پیشگیری می شود. همچنین نرمش های سبک بعد از جراحی به پیشگیری از ایجاد لخته خونی کمک میکند.

مدت زمان جراحی تعویض مفصل زانو چقدر است؟

این جراحی حدوداً یک تا یکساعت و نیم زمان می برد.

بیهوشی در جراحی تعویض مفصل زانو به چه صورت است؟

بنا به تشخیص پزشک و ترجیح بیمار، بیهوشی کلی یا بی حسی ستون فقرات انجام می گیرد. پزشک تفاوت این دو نوع بیهوشی و بی حسی را برای شما توضیح می دهد.

بعد از تعویض مفصل زانو درد دارم؟

مانند هر جراحی دیگری جراحی تعویض مفصل زانو هم دردناک است ولی این درد قابل مدیریت است. اخیرا پیشرفتهای شگرفی در کنترل درد بعد از این عمل بدست آمده است.

آیا بعد از جراحی زانو نیاز به عصا و واکر می باشد؟

تا حدود یکماه، یعنی زمانی که قدرت ماهیچه ها بر گردند نیاز به استفاده از واکر و یا عصا می باشد. این وسایل کمکی قبل از جراحی برای بیمار تهیه می شود.

بعد از جراحی زانو چه زمانی می توان به فعالیت های روزمره بازگشت؟

حدوداً یک ماه تا یکماه و نیم. البته بیمار از همان روزهای اول بنا به وضعیت خود می تواند برای راه رفتن یا تفریح از منزل خارج شود و نیازی به استراحت کامل در منزل نیست. فعالیت های سنگینتر نیاز به دوره نقاهت بیشتری دارند.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

2 thoughts on “سوالات متداول تعویض مفصل زانو

 1. وحید محمودی - مرداد 13, 1399 در 10:51 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من ۴۰سالمه در حالت عادی پیاده روی دویدن و شنا زانو هام هیچ مشکلی ندارن ولی زمانی که پله بالا میرن درد میکنن و ناچارم به پهلو برن بالا
  مخصوصا بعد از چند تا شیرجه داخل استخر ۲۴ ساعت زانو درد دارم
  میشه بفرمایید تشخیصتون چیه؟

  پاسخ
  • drabolghasemian - آذر 2, 1399 در 3:39 ب.ظ

   احتمالا مشکل از مفصل کشکک شماست. باید معاینه شوید.

   پاسخ

پاسخ

1 + 12 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button