دستشویی رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از عمل جراحی فعالیت‌هایی مانند دستشویی رفتن بعد از تعویض مفصل زانو ممکن است برای فرد سوالاتی را ایجاد کند. به بیانی دیگر فرد بعد از جراحی برای برخی فعالیت‌ها نیاز به راهنمایی‌هایی دارد. در این مقاله قصد داریم راهنمایی‌های لازم را برای رفتن به سرویس بهداشتی به شما ارائه دهیم. همراه ما تا انتهای مقاله باشید.

دستشویی رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از عمل زانو چگونه دستشویی برم که درد نداشته باشم؟

همانطور که می‌دانیم بعد از جراحی نیاز است که فرد استراحت کند تا مدت نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو را پشت سر بگذارد. اما برخی از فعالیت‌ها مانند رفتن به سرویس بهداشتی جزو فعالیت‌های الزامی است. اما همین فعالیت‌ها اگر نکاتی رعایت نشود ممکن است آزاردهنده و در مواقعی آسیب‌زا باشد. مهمترین نکته در این موضوع آن است که سرویس بهداشتی نزدیک فرد باشد. به بیانی دیگر فرد برای رفتن به دستشویی نیازی به جا به جا شدن از طبقه‌ای به طبقه دیگر را نداشته باشد. 

به طور کلی بعد از تعویض مفصل زانو، ممکن است حرکت و فعالیت‌های روزمره از جمله دستشویی می‌تواند نیازمند تغییراتی باشد تا درد و عدم راحتی کاهش یابد. در زیر چند راهنمایی برای دستشویی بعد از عمل زانو آورده شده است:

  •  استفاده از توالت فرنگی با ارتفاع بالا: استفاده از صندلی توالتی که ارتفاع آن بیشتر از صندلی معمولی است، به شما کمک می‌کند تا فعالیت دستشویی را با حداقل تنش بر روی زانوها انجام دهید.
  • استفاده از یک جایگاه برای قرارگیری زانو: می‌توانید در طول دستشویی، پاهای خود را روی یک استند یا جایگاه زانو قرار دهید تا فشار روی زانوها کاهش یابد.
  •  استفاده از تکیه‌گاه: برای بلند شدن و نشستن در دستشویی، از تکیه‌گاه استفاده کنید و فشار زیادی را به زانوها اعمال نکنید.
  • استفاده از محافظ زانو: اگر پزشک شما توصیه کرده است، می‌توانید از محافظ زانو استفاده کنید تا فشار روی زانوها کاهش یابد و درد کمتری تجربه کنید.

بهتر است توجه داشته باشید که بعد از جراحی تمامی نکات را از پزشک خود بپرسید چرا که برخی از مراقبت‌ها مختص خود فرد است و نیاز است که پزشک آن نکات را به فرد توصیه کند.

دستشویی ایرانی رفتن بعد از تعویض مفصل زانو خطرناک است؟

بهتر است توجه داشته باشیم بعد از عمل زانو، ممکن است برخی تغییرات در حرکت و قابلیت استفاده از زانوی متاثر شده رخ دهد. اما این تغییرات معمولاً به مرور زمان بهبود می‌یابند و بستگی به نوع و جزئیات عمل زانو و همچنین توصیه‌های پزشکی دارد.اما در خصوص دستشویی ایرانی بعد از عمل زانو، معمولاً پزشکان پس از عمل زانو توصیه می‌کنند تا فعالیت‌هایی که می‌توانند منجر به فشار یا تنش بیشتر در زانو شوند مانند ورزش بعد از تعویض مفصل زانو را در مدت زمانی از جمله چند ماه تا یک سال اول پس از عمل محدود کنند. این شامل فعالیت‌هایی مانند خم کردن زانو به حداکثر، تحمل وزن بدن بر روی زانو، و ورزش‌هایی که ضربه و فشار بر زانو دارند می‌شود.(توجه داشته باشید درباره زمان دقیق آن از پزشک خود بر اساس وضعیت جسمانی و جراحی پرس و جو کنید.)

نکات دستشویی رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

بنابراین، در مرحله اول پس از عمل زانو، بهتر است از دستشویی ایرانی خودداری کنید و از توالت فرنگی استفاده کنید. با گذشت زمان و با توجه به توصیه‌های پزشک خود، می‌توانید به تدریج به دستشویی ایرانی برگردید. مهم است که پس از عمل زانو، دستورات پزشک خود را رعایت کنید و به توصیه‌ها و راهنمایی‌های او درباره فعالیت‌ها و استفاده از زانو پس از عمل عمل کنید. از ارتباط با پزشک خود در مورد هرگونه سوال یا نگرانی خودداری نکنید.

بعد از عمل زانو دستشویی رفتن چقدر طول می‌کشد؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم مدت زمانی که برای بازگشت به دستشویی عادی پس از عمل زانو لازم است، بستگی به نوع عمل زانو، پیشرفت در بهبودی و توصیه‌های پزشکی دارد. عمل زانو‌ها می‌تواند شامل جراحی‌های مختلفی مانند تعویض مفصل، جراحی رفع شکستگی، یا جراحی ترمیم بافت باشد. همچنین، هر شخص و هر عمل زانو به طور فردی متفاوت است و زمان بازگشت به دستشویی عادی نیز ممکن است متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

به طور کلی، پس از جراحی، برای بازگشت به دستشویی عادی ممکن است یک تا سه هفته زمان لازم باشد. در این مدت، عملکرد زانو و قابلیت حرکت آن بهبود می‌یابد و تنش و فشار بر زانو کاهش می‌یابد. به هر حال، برای تعیین زمان دقیق بازگشت به دستشویی عادی پس از عمل زانو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما بر اساس نوع عمل زانو، پیشرفت شما در بهبودی و شرایط شخصی شما، توصیه‌های خاصی را برای بازگشت به فعالیت‌های روزمره شما ارائه خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

بهتر است برای  دستشویی رفتن بعد از تعویض مفصل زانو نکاتی را رعایت کنید تا از بروز عوارض جبران ناپذیر و همچنین احساس آزاردهنده پیشگیری کنید. در این مقاله تمام نکات لازم مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

مطالب مرتبط

پاسخ

4 + دوازده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button