در رفتگی لگن

در رفتگی لگن

در این مقاله قصد داریم تا درباره در رفتگی لگن ناشی از ضربه و تروما توضیحاتی ارائه دهیم. این نوع در رفتگی با در رفتگی مادرزادی یا دیسپلازی لگن متفاوت است. در رفتگی لگن ناشی از ضربه زمانی رخ می دهد که سر استخوان ران یا فمور با نیروی زیادی از قسمت کاسه ای شکل مفصل که در ناحیه لگنی قرار دارد، خارج شود. دیگر آسیب ها مانند شکستگی استخوان غالباً همزمان با در رفتگی لگن اتفاق می افتد. این عارضه موردی اورژانسی بوده و نیاز به درمان فوری دارد.

در رفتگی لگن
در رفتگی لگن

جهت در رفتگی لگن

وقتی در رفتگی لگن اتفاق می افتد، سر استخوان ران به دو صورت از قسمت گوی شکل خارج می شود:
– در رفتگی از پشت – در این نوع در رفتگی که در 90 درصد بیماران اتفاق می افتد، استخوان ران به سمت عقب در می رود. در این نوع در رفتگی قسمت پایینی اندام تحتانی در موقعیت ثابتی گیر می کند به صورتی که زانو و پا به سمت وسط بدن متمایل شده است.
– در رفتگی از جلو – در این نوع در رفتگی سر استخوان ران به سمت جلو در می رود و لگن تنها کمی خم می شود و پا به سمت بیرون از بدن متمایل می شود.
در اغلب مواقع که مفصل لگن در می رود، رباط ها، لابروم، ماهیچه ها و دیگر بافت های نرم نگهدارنده استخوان آسیب می بینند.

علائم در رفتگی لگن

در رفتگی لگن بسیار دردناک می باشد. بیمار قادر به حرکت پای خود نبوده و در صورتی که به اعصاب آسیب وارد شده باشد، ممکن است حس و حرکتی در پا و قوزک پا وجود نداشته باشد.

علل در رفتگی لگن

تصادف با ماشین از شایع ترین دلایل در رفتگی لگن در نتیجه تروما می باشد. زمانی که زانو به داشبورد ماشین برخورد می کند، این نیرو موجب عقب رفتن ران شده و سر توپی شکل مفصل لگن از جای اصلی خود در می رود. بستن کمربند ایمنی به طور قابل توجهی خطر این آسیب را کاهش می دهد. از دیگر عوامل در رفتگی مفصل لگن افتادن از بلندی مانند نردبان می باشد.

تشخیص در رفتگی لگن

در رفتگی لگن یک وضعیت اورژانسی می باشد. هنگام وقوع حادثه فرد نباید حرکت داده شود ولی با پتو و لباس سعی در گرم نگاه داشتن وی کنید. در شرایطی که در رفتگی لگن تنها آسیب وارده باشد، متخصص ارتوپدی با نگاه کردن به وضعیت لگن می تواند مورد را تشخیص دهد. ولی به دلیل پیچیدگی این نوع تروما و همراهی در رفتگی با پارگی رباط و آسیب به بافت های اطراف، نیاز است تا آزمایشات تصویری مانند ایکس ری انجام گیرد. به این ترتیب موقعیت دقیق استخوان های در رفته و هرگونه شکستگی مفصل لگن و استخوان ران مشخص می شود.

این نوع در رفتگی با در رفتگی مادرزادی یا دیسپلازی لگن متفاوت است. در رفتگی لگن ناشی از ضربه زمانی رخ می دهد که سر استخوان ران یا فمور با نیروی زیادی از قسمت کاسه ای شکل مفصل که در ناحیه لگنی قرار دارد، خارج شود. دکتر منصور ابوالقاسمیان متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام جراحی های مختلف ارتوپدی مانند تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان در رفتگی لگن

برای درمان در رفتگی لگن در صورتی که آسیب دیگری به ناحیه وارد نشده باشد، با استفاده از بی حسی و جا انداختن مفصل ران می توان مشکل را بر طرف نمود. در بیشتر موارد نیاز است تا این روش در اتاق عمل انجام شود. در موارد نادری بافت های پاره شده و یا استخوان های ریز شکسته شده مانع از جا انداختن مفصل لگن می شوند. در این موارد نیاز است تا جراحی صورت گیرد. بعد از جا انداختن مفصل ران آزمایش ایکس ری یا سی تی اسکن انجام می گیرد تا از وضعیت صحیح مفصل اطمینان حاصل شود.

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/hip-dislocation/

مطالب مرتبط با این مقاله:

دررفتگی مادرزادی لگن

تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مجدد مفصل لگن

drabolghasemian

پاسخ

13 − یک =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button