دررفتگی لگن در اثر ضربه

Contents

آسیب های که به استخوان لگن وارد می شود!

دررفتگی حاد لگن یا مفصل ران از جدی ترین آسیب هایی است که توسط جراحان ارتوپدی درمان می شود. این اتفاق اغلب نتیجه یک حادثه شدید مانند حادثه رانندگی یا سقوط از ارتفاع می باشد. شکستگی و دررفتگی لگن و استابولوم به درمان سریع و دقیق و در بعضی موارد به یک یا چند عمل جراحی نیاز دارد.

دررفتگی لگن در اثر ضربه و همچنین مفصل ران وقتی است که گوی مفصل ران از سوکت یا کاسه خود خارج شود. این آسیب معمولاً در هنگام برخورد شدید یا زمین خوردن محکم در محل کار یا هنگام ورزش رخ می دهد که ممکن است منجر به شکستگی پا یا لگن نیز بشوند. دررفتگی لگن و مفصل ران می تواند منجر به مشکلات ناتوان کننده طولانی مدت شود ، خصوصاً اگر شدید باشد یا در عرض چند ساعت پس از آسیب به شکل صحیح درمان نشود. اگر فردی هرگونه ضربه شدید را تجربه کند که منجر به درد جدی در مفصل ران یا درد در کشاله ران ، پا یا حتی زانو شود ، باید توسط متخصص ارتوپدی معاینه شود تا مشخص شود آیا دررفتگی لگن و مفصل ران وجود دارد یا خیر.

بررسی اجمالی آناتومی و دررفتگی لگن

با مشاهده آناتومی پیچیده لگن می توان ماهیت این شکستگی ها و دررفتگی ها را بهتر درک کرد. لگن از چندین استخوان (ایلیوم ، ایسکیوم و استخوان پوبیس یا شرمگاهی) تشکیل شده است که یک حلقه استخوانی ایجاد می کند. سمفیز شرمگاهی در جلو و استخوان خاجی (استخوانی که در انتهای پایین ستون فقرات قرار دارد) در پشت قرار می گیرد.

همراه با تعدادی از رباط ها و عضلات ، استخوان های لگن از وزن بالاتنه پشتیبانی کرده و بر روی مفاصل ران قرار می گیرند. لگن از اندام های شکمی از جمله روده و مثانه و همچنین اعصاب اصلی و رگ های خونی محافظت می کند.

استابولوم به قسمتی از لگن گفته می شود که با انتهای فوقانی استخوان ران (سر استخوان ران برای ایجاد مفصل ران) در ارتباط است. در یک ران سالم ، این دو استخوان مانند یک گوی و کاسه به هم میپیوندند، که در آن گوی آزادانه می چرخد. غضروف ها در محل برخورد استخوان ها باعث جلوگیری از اصطکاک سر استخوان ها می شوند.

حال اگر این گوی در اثر ضربه از داخل کاسه بیرون رود، اصطلاحا گفته می شود که لگن دچار دررفتگی شده است. در بیشتر دررفتگی لگن و ران ، استخوان ران از استخوان استابولوم به سمت عقب تر جا به جا می شود که به آن درفتگی خلفی می گویند. گاهی نیز گوی استخوان ران به سمت جلو جا به جا شده و از کاسه خارج می شود که به آن دررفتگی قدامی می گویند.

دررفتگی لگن در اثر ضربه
دررفتگی لگن در اثر ضربه

دررفتگی لگن و مفصل ران بسیار دردناک است و می تواند باعث پارگی یا کشیدگی عروق خونی مجاور ، اعصاب ، عضلات ، رباط ها و سایر بافت های نرم شود. جدی ترین عوارض مرتبط با دررفتگی لگن و مفصل ران ، نکروز (مرگ استخوان)، و آسیب عصب سیاتیک است. عصب سیاتیک از پایین کمر تا قسمت فوقانی ران امتداد می یابد و سپس به اعصاب استخوان درشت ‌نی و نازک ‌نی تقسیم می شود که حرکت مچ پا و انگشتان پا را امکان پذیر می کند. آسیب قابل توجه به این اعصاب می تواند تحرک فرد را ، گاهی به طور دائم، محدود کند.

نحوه درمان شکستگی کاسه لگن (استابولوم)

درمان موفقیت آمیز هر دو نوع شکستگی استابولوم نیاز به مهارت و تخصص یک پزشک ارتوپد دارد. پزشک ارتوپد با داشتن یک تیم ماهر که شامل پرستار و متخصصان بیهوشی هستند می تواند استخوانها را در جای خود به بهترین شکل فیکس کند.

نکات مهم در جهت بهبودی کامل استخوان لگن بعد از عمل های جراحی

مانند هر شکستگی ، هدف اصلی در درمان شکستگی استابولوم و دررفتگی لگن ، برگرداندن بیمار به سطح عملکردی قبل از آسیب است البته تا حد ممکن. این به معنای بازگشت راحت به فعالیتهای روزمره – کار و بازی است. پزشکان ، پرستاران و متخصصان توانبخشی دوره درمانی را طراحی می کنند که با استفاده از آن بیمار بتواند بعد از انجام عمل های مربوطه، تعادل و خود را به دست آورد و انجام فعالیت های روزانه را از سر گیرد.برای دستیابی به این اهداف، تراز بندی مناسب استخوانهای لگن در هنگام بهبودی امری حیاتی است.

https://www.hss.edu/conditions_pelvic-fractures-acetabular-fractures.asp
https://www.hss.edu/condition-list_hip-dislocation.asp

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

9 + هفده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button