تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی که همان پروتز نام دارد، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. زانو، مفصل محوری است که نقش اصلی و اساسی در حرکت قسمت های تحتانی را بر عهده دارد. هنگامی که درد مفصل زانو بسیار شدید است و درمان های غیر جراحی نمی توانند درد را کنترل کنند، آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو بهترین روش است. این روش می تواند هم درد مرتبط با استئوآرتریت زانو را بهبود بخشد و هم عملکرد زانو را بهتر کند. در واقع زمانی درد زانو به بالاترین حد خود می رسد که غضروف مفصل آن تحلیل رود. این مورد باعث ساییدگی دو استخوان به یکدیگر می شود و در نتیجه حرکت را برای فرد دردناک می کند.

Contents

آناتومی مفصل زانو

زانو، یکی از بلند ترین مفاصل بدن است و سالم بودن این مفصل در توانایی فرد در راه رفتن تاثیر می گذارد. زانو، از سه بخش استخوان فمور، تبیا و کاسه زانو تشکیل شده است. انتهای این سه استخوان به یکدیگر متصل می باشد. این قسمت توسط مایعی نرم پوشیده شده است، تا امکان حرکات آسان استخوان نیز فراهم گردد.

رباط های بلند، فمور و تبیا را در کنار هم نگه می دارند و در نهایت باعث مقاومت و استحکام عضلات زانو می شوند. تمامی سطوح زانو، توسط مایعی به نام غشای سینوویال پوشیده می شوند، این مایع باعث لغزش می شود و از ساییدگی استخوان ها بر روی یکدیگر نیز پیشگیری می کند.

جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، به بیمارانی توصیه می شود که در پی آسیب، صدمه و یا آرتریت، از درد در ناحیه زانو رنج می برند. استئوآرتریت که بیماری تخریبی مفاصل است و با ساییدگی مفصل زانو همراه است، یکی دیگر از دلایل انجام این جراحی می باشد. این قبیل آسیب های زانو، با درد و سفتی مفصل همراه است و فرد به هنگام انجام کارهای ساده و روتین خود نیز با مشکل روبرو خواهد شد.

جراحی تعویض مفصل زانو

انواع جراحی تعویض مفصل زانو

به طور کلی این جراحی به دو دسته تقسیم می‌شود:

1. جراحی تعویض کامل مفصل زانو (TKR) : در این عمل قسمت‌هایی از هر دو طرف مفصل زانو نیاز به تعویض دارند.

2. جراحی تعویض جزئی مفصل زانو (PKR) : تنها یک طرف از مفصل زانو نیاز به تعویض دارد و نه کل ساختار آن که طبیعتا این نوع جراحی مدت زمان بستری و دوران نقاهت کوتاه‌تری دارد.

جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود؟

جراح ارتوپدی که قصد تعویض مفصل زانوی بیمار را دارد، باید ابتدا شرایطی مانند سن، وزن، اندازه و شکل زانو، فعالیت های روزانه بیمار و … را در نظر بگیرد و سپس نسبت به انتخاب شیوه عمل و نوع پروتز اقدام کند.

جراحی تعویض مفصل زانو یک فرآیند ۱ تا ۲ ساعته می باشد. این عمل با بیهوشی عمومی شما آغاز می شود. جراح ارتوپدی ابتدا یک برش ۱۲ تا ۱۵ سانتیمتری ایجاد می کند. سپس استخوان و غضروف ها را با برداشتن سطوح آسیب دیده تیبیا (استخوان درشت‌نی)، فمور (استخوان ران) و گاهی کشکک آماده جراحی می کند. سپس ایمپلنت ها (قطعات فلزی یا پلاستیکی) توسط سیمان در استخوان ها قرار داده می شوند و سبب می شوند تا عملکرد زانو بهبود یافته و زانو ترمیم شود. بسته به مورد، جراح ممکن است پاتلا را هم بازسازی کند. در نهایت، جراح یک اسپیسر پلاستیکی بین عناصر فلزی قرار می دهد که باعث می شود سطح صاف و صیقلی شود.

جراحی تعویض کامل مفصل زانو شامل تعویض کامل سطوح مفصلی زانو است. در حالی که در جراحی جزئی تعویض مفصل زانو، فقط قسمت آسیب دیده تعویض می شود. عمل تعویض مفصل زانو به طور جزئی جراحی کم تهاجمی است و نیاز به دوره بهبود کمتری دارد. ارزیابی های قبل از عمل به جراح کمک خواهد کرد که بهترین روش را که برای شما نیز مناسب تر است، انتخاب نماید.

عوامل آسیب دیدگی مفصل زانو کدام‌اند؟

آرتروز شایع‌ترین عامل آسیب‌دیدگی مفصل زانو و در نتیجه رایج‌ترین علت اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو است. اما علاوه بر این بیماری، عوامل دیگری هم موجب آسیب‌دیدگی مفصل زانو می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • نوعی از آرتروز که بر اثر آسیب به مفصل حین یک سانحه مانند تصادف رخ می‌دهد که موجب شکستگی استخوان‌های اطراف زانو، پارگی تاندون‌ها و آسیب‌دیدگی غضروف‌ها می‌شود.
 • مرگ استخوانی (استئونکروز) که در اثر عدم خون‌رسانی کافی به مفاصل رخ می‌دهد.
 • عارضه‌هایی نظیر آکرومگالی که موجب رشد غیرعادی استخوان‌ها می‌شوند.
 • روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید
 • بیماری هِموفیلی یا خون‌تَراوی
 • انواع انحرافات‌ زانو
 • ابتلا به نقرس

چه زمانی تعویض مفصل زانو توصیه می شود؟

در صورت بروز علائم و نشانه های زیر، جراحی تعویض مفصل زانو توصیه می شود:

 • درد و سفتی در مفصل، به گونه ای که مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه فرد شود
 • دردی که حتی به هنگام خواب و استراحت نیز احساس می شود
 • عدم بهبود درد با روش های غیر جراحی، مصرف دارو و یا فیزیوتراپی
 • التهاب و تورم زانو
 • تغییر شکل و فرم زانو
مراحل جراحی تعویض مفصل زانو

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو جراحی رایجی است و با انجام آن معمولا خطری شما را تهدید نمی‌کند. با این حال، مانند تمام جراحی‌ها احتمال بروز عوارضی وجود دارد، توجه داشته باشید که این عوارض به ندرت بروز پیدا می‌کنند. اهم عوارض ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو عبارت‌اند از:

 • روند افزایشی در قرمزی، تورم و درد در زانو
 • خروج ترشحات از زانو
 • خون‌لختگی در رگ‌های پا

در صورت بروز عفونت پس از جراحی، لازم است تا طی یک جراحی دیگر پروتز‌های مصنوعی کاملا برداشته شود و با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ باکتری‌های موجود ریشه‌کن شوند. در این صورت، پس از برطرف شدن عفونت لازم است تا طی یک جراحی مجدد، پروتز‌های جدیدی در مفصل زانو گذاشته شوند.

یکی دیگر از عوارض جراحی تعویض مفصل زانو فرسایش پروتز زانو است. در صورت انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین حتی اگر از مرغوب‌ترین نوع پروتز‌ها استفاده شده باشد احتمال آسیب دیدگی آنها بالا است اما خوشبختانه با رعایت‌کردن موارد زیر می‌توان از آسیب‌دیدگی و فرسایش پروتز‌های زانو جلوگیری کرد:

1. همواره تناسب وزن خود را حفظ کنید

2. از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین مثل دویدن یا تمرینات ورزشی شدید خودداری کنید

اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از جراحی، مفصل زانو به طور کامل معاینه و بررسی می شود، تا پزشک از سلامت بدنی و هم چنین روند بهبودی بعد از عمل، اطمینان یابد.

 1. سوابق پزشکی فرد، مصرف هر گونه دارو، مانند داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای ضد التهابی نظیر آسپیرین، بایستی بررسی شود. مصرف این قبیل داروها باید قبل از جراحی، قطع و داروهای جدیدی جایگزین شوند.
 2. آزمایش خون و ادرار، از جمله تست هایی هستند که جهت تشخیص آنمی (کم خونی)، عفونت و یا اختلالات متابولیکی، انجام می شوند.
 3. عکس برداری با اشعه ایکس، و یا نوار قلب از دیگر روش های تشخیصی هستند که هر گونه اختلال در عملکرد قلب و ریه را نشان می دهند، این دو روش در تعیین نوع بیهوشی بسیار موثر هستند.
 4. یکی از توصیه های متخصصین ارتوپدی به بیمارانی که خواهان انجام این جراحی هستند، این است که بهتر است قبل از جراحی وزن کم کنند. چاقی و اضافه وزن، خود یکی از دلایل وارد شدن فشار بیشتر به زانوی آسیب دیده، جابجا شدن مفصل و طولانی تر شدن دوره نقاهت می باشد.
 5. حتما قبل از جراحی اقدام به تهیه‌ی عصاهای مخصوص و مناسب کنید، چراکه تا چند هفته‌ پس از جراحی و تا زمان بهبودی کامل برای راه رفتن نیاز به استفاده از آن خواهید داشت.
 6. حتی‌الامکان در محیطی مستقر شوید که پله نداشته باشد
 7. در حمام و سرویس بهداشتی از انجام اقدامات ایمنی‌ لازم مانند نصب دستگیره اطمینان حاصل کنید.
 8. قبل از انجام عمل، محیط خانه را آماده‌ی روزهای سخت پس از عمل کنید. موانعی مانند قالی‌ها و فرش‌های کوچک، سیم‌ها را از کف زمین خانه‌ی خود بردارید
 9.  از حضور یک همراه برای رساندن شما پس از جراحی به خانه و انجام کمک‌های لازم برای کار‌های روزمره از قبیل تهیه‌ی غذا و حمام کردنتان اطمینان حاصل کنید؛ اگر دوست یا فامیلی ندارید که شما را در این دوران همراهی کند حتما به فکر استخدام یک پرستار باشید
جراحی تعویض مفصل زانو-

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، در حدود یک ساعت و نیم تا سه ساعت طول می کشد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان، فرد بایستی یک سری اقدامات و مراقبت ها را در نظر داشته باشد و آن ها را رعایت کند.

 • این جراحی معمولا با درد همراه است، به همین خاطر، داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی و یا بی حس کننده های موضعی برای فرد در نظر گرفته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این داروها بایستی با تسکین درد، قطع شوند، زیرا که ممکن است فرد در طولانی مدت به مصرف آن ها اعتیاد پیدا کند.
 • بلافاصله پس از اتمام جراحی، بیمار به مدت یک الی دو ساعت به اتاق ریکاوری انتقال داده می‌شود. مدت زمان بستری شدن بیمار بسته به شرایط کاملا متفاوت است. همچنین جراح برای کنترل درد به بیمار مسکن‌های تجویز می‌کند.
 • علاوه بر انجام تمرین‌های تنفسی  از بیمار خواسته می‌شود تا به مرور میزان فعالیت خود را افزایش دهد. معمولا یک تراپیست او را راهنمایی خواهد کرد.  پس از ترخیص از بیمارستان، لازم است تا بیمار در منزل یا یک مرکز فیزیوتراپی تا مدتی مرتبا تحت درمان قرار بگبرد.
 • بهتر است فرد راه رفتن را به کمک عصا و یا واکر آغاز کند. راه رفتن حتی برای مسافت های کوتاه، از لخته شدن خون در پا و یا خشک شدن عضلات پیشگیری می کند.
 • مراقبت از زخم ها و بخیه ها، از دیگر اقداماتی است که باید از سوی بیمار رعایت شود. زخم بایستی مرتب بررسی و علائمی مانند قرمزی، التهاب و افزایش درد، که نشانه ای از عفونت هستند، در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند.
 • برای بهبودی هر چه سریع‌تر لازم است از مواد غذایی حاوی پروتئین، کلسیم،  ویتامین سی و ویتامین دی استفاده کنید. همچنین از مصرف کافئین، الکل، شکر و نمک بیش از اندازه خودداری شود چرا که مصرف آنها با از بین بردن مواد مغذی بدن فرایند بهبود را به تاخیر می‌اندازد.

نتایج جراحی تعویض مفصل زانو

برای بسیاری از افراد، جراحی تعویض مفصل زانو با تسکین درد، بهبود دامنه حرکتی، و بهتر شدن کیفیت زندگی همراه می باشد. فرد 3 تا 6 هفته بعد از جراحی، قادر به انجام کارها و فعالیت های روتین خود می باشد.

اما فعالیت هایی مانند رانندگی کردن، تا زمانی که فرد قادر به خم کردن زانوی خود نباشد، ممنوع است.

بعد از جراحی، فرد بایستی مراقب آسیب و صدمات وارده به زانو باشد، زیرا که زانوی عمل شده بیشتر از قبل حساس می باشد.

اقدامات قبل از عمل تعویض مفصل زانو

قبل از اینکه به اتاق جراحی بروید لازم است تا تمهیداتی را در منزل خود مهیا کنید تا بعد از جراحی مشکلی برایتان پیش نیاید. تغییرات کوچکی می توانند منزل تان را به مکان ایمن تر و راحت تری برای دوره نقاهت تبدیل کنند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– تعبیه میله های ایمنی یا دستگیره مناسب برای محیط حمام یا در کنار وان حمام
– میله ها و دستگیره های ایمنی در کنار راه پله
– صندلی ثابت برای اوایل دوره نقاهت که کفی و پشتی آن سفت و استوار است. همچنین دو دسته ی سفت در کنار آن قرار داشته و یک زیر پایی برای جلوی آن تعبیه شده باشد.
– توالت فرنگی با ارتفاع مناسب
– یک صندلی ثابت و محکم برای زمان حمام کردن
– تمامی قالیچه ها و فرش هایی که به راحتی جابجا شده و لیز می خورند، جمع شوند.
– سعی کنید در صورتی که در منزل دو طبقه سکونت دارید، تمامی وسایل ضروری خود را که برای زندگی روزمره به آنها احتیاج دارید، در یک طبقه جمع آوری کنید تا نیازی به بالا رفتن از طبقات نباشد.

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

موفقیت جراحی تعویض مفصل زانو به میزان زیادی به رعایت نکات و دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح برای بعد از عمل، بخصوص در چند هفته اول بعد از عمل بستگی دارد.

 • بخیه یا گیره هایی بر روی زخم ناحیه جراحی وجود دارد. این بخیه ها چندین هفته بعد از جراحی برداشته می شوند. یا اینکه بخیه در زیر پوست زانو قرار دارد که این بخیه نیازی به کشیده شدن ندارد. از قرار دادن محل بخیه تا زمان بهبود کامل، در آب خودداری کنید.
 • کاهش اشتها برای چند هفته امری طبیعی است. برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل و همراه با مکمل های حاوی آهن برای بهبود سریع تر زخم و برگشت قدرت دوباره ماهیچه می تواند بسیار مفید باشد.
 • نرمش کردن و ورزش آهسته، مخصوصاً در چند هفته اول بعد از عمل، یکی از ارکان اصلی بعد از این جراحی است. می بایست برخی از فعالیت های روزمره خود را به تاخیر انداخته و توقع دردهایی که با انجام برخی فعالیت ها یا در شب ها به سراغتان می آید، داشته باشید.
 • از انجام فعالیت های عادی روزمره مانند نشستن و ایستادن طولانی، یا بالا رفتن از پله ها خودداری کنید.
 • رانندگی را تا زمانی که پاهایتان قدرت عکس العمل نشان دادن مناسب را برای ترمز گرفتن و گاز دادن پیدا نکرده، به تاخیر اندازید.

عفونت بعد از تعویض مفصل زانو

عامل رایج عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باکتری می باشد و پیشگیری با آنتی بیوتیک قبل از عمل یک ضرورت است. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بحز در موارد استثنایی، استفاده از آنتی بیوتیکها بیش از ۲۴ ساعت توصیه نمی‌شود.
از علائم رایج عفونت می توان به تب و لرز، افزایش قرمزی و حساسیت و ورم در ناحیه زانو، خروج ترشحاتی از ناحیه زانو و افزایش درد زانو در هنگام فعالیت و یا شب هنگام اشاره کرد.

افتادن بعد از جراحی زانو

افتادن بعد از تعویض مفصل زانو می تواند نتیجه عمل را تحت الشعاع قرار داده و نیاز به جراحی های ثانویه را سبب شود. پله ها یکی از موارد مهم و پرخطری می باشند که باید حتی ارمقدور از آنها، تا زمان بهبود کامل دوری شود. باید از واکر، عصا و استفاده از دستگیره های تعبیه شده در مکان های پرخطر استفاده شود، یا اینکه فردی که تعادل، انعطاف و قدرت لازم را داشته باشد بیمار را همراهی کند. در مورد این مسائل پزشک جراح نکات لازم را به بیمار متذکر شده و مراقبت های لازم را به وی گوشزد می کند.

آیا تعویض مفصل زانو می تواند با شکست رو به رو شود؟

عدم موفقیت در جراحی تعویض مفصل زانو در برخی موارد نادر ممکن است رخ دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، اغلب با عفونت و یا جابجایی پروتز همراه است. در این صورت ایمپلنت شکسته شده در مفصل زانو می تواند با موفقیت تحت درمان قرار گیرد و یک مفصل جدید جایگزین آن شود.

تعویض مجدد مفصل زانو

تعویض اولیه مفصل زانو یکی از موفقیت آمیز ترین جراحی ها در علم پزشکی می باشد. در اکثر موارد، این جراحی افراد را قادر می سازد تا زندگی فعال و بدون دردی داشته باشند و رضایت بالای بیماران را در پی دارد. با گذشت زمان، این زانوی تعویضی به دلایل مختلف ممکن است قابلیت اولیه خود را از دست داده، دردهای زانو دوباره شروع شده و زانو متورم شود. در این شرایط، پزشک با بررسی بیمار به احتمال زیاد جراحی تعویض مجدد مفصل زانو را پیشنهاد می دهد.

امکان دارد که حرکات زانو محدود شود و بدین ترتیب فعالیت های روزمره فرد تحت تاثیر قرار می گیرند. این اتفاق با روش‌های نوین تعویض مفصل زانو بطور متوسط ۲۰ تا ۳۰ سال بعد از عمل رخ می‌دهد. در جراحی مجدد تعویض مفصل ، پزشک بخشی یا کل پروتز زانو را برداشته و آن را با اجزای جدید جایگزین می کند.

مدت زمان عمل تعویض مجدد مفصل زانو

گرچه هر دو جراحی یعنی جراحی تعویض مفصل زانو و جراحی تعویض مجدد مفصل یک هدف دارند (رهایی از درد و بهبود عملکرد و محدوده حرکتی مفصل زانو)، ولی جراحی مجدد روشی متفاوت از جراحی اولیه دارد. این جراحی مدت زمان بیشتری طول می کشد و پیچیدگی های بیشتری دارد. همچنین این جراحی نیاز به برنامه ریزی های گسترده، ایمپلنت های تخصصی و ابزار پیش رفته تری برای دستیابی به نتایج بهتر دارد.

چگونگی جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

انواع مختلفی از جراحی های تعویض مجدد وجود دارد. در برخی موارد تنها یک جزء از پروتز نیاز به تعویض دارد. در دیگر موارد هر دو جزء اصلی (مربوط به استخوان ران و ساق پا) نیاز به برداشته شدن دارند و با اجزای از پیش ساخته فلزی یا پیوند استخوان جایگزین می شوند.
آسیب به استخوان می تواند باعث شود که جراح زانو نتواند از ایمپلنت استاندارد برای عمل استفاده کند. در اکثر موارد جراح از ایمپلنت های تخصصی ضخیم تر و بلندتر استفاده می کند تا حمایت بیشتری از استخوان دریافت کند.

چه زمانی تعویض مجدد مفصل زانو ضروری می باشد؟

در موارد مختلفی نیاز است تا این جراحی انجام گیرد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

1- سایش و یا شل شدن ایمپلنت

برای اینکه مفصل زانوی تعویضی عملکرد درستی داشته باشد، باید در جای خود محکم بوده و قویا به استخوان متصل باشد. در غیر اینصورت، موجب درد می شود. دلیل این عارضه مشخص نیست ولی فعالیت های شدید فیزیکی، وزن بالا و موقعیت نامناسب دو جزء فلزی ایمپلنت در زمان جراحی، می تواند به این مورد منجر شود. همچنین افراد جوانتر به دلیل استفاده طولانی تر از مفصل تعویضی، به احتمال بیشتری نیاز به جراحی دوم دارند.
گاه قسمت های پلاستیکی مفصل تعویضی توسط سیستم ایمنی بدن فرد مورد تهاجم قرار می گیرند. سیستم ایمنی علاوه بر این اجزا به استخوان های اطراف مفصل هم حمله می کند و شرایطی با عنوان (osteolysis) استئولیز به وجود آورده، موجب تحلیل استخوان اطراف مفصل می شود.

2- عفونت ناحیه جراحی

عفونت یکی از عوارض بالقوه هر جراحی می باشد و برای این جراحی نیز ممکنست اتفاق بیفتد. عفونت ناحیه جراحی ممکنست در زمانی که فرد در بیمارستان هست یا بعد از مرخص شدن وی به وجود آید. این مورد حتی سال ها بعد از جراحی نیز می تواند رخ دهد.
در صورتی که مفصل تعویضی عفونی شود، می تواند سفت شدن زانو و دردناک شدن آن را در پی داشته باشد. پس از آن ایمپلنت شل شده و از استخوان جدا می شود. حتی در صورتی که ایمپلنت به استخوان متصل بماند، درد و سفت شدن زانو و تورم و ترشحات از ناحیه عفونی شده نیاز به جراحی مجدد را به وجود می آورد.

بر اساس نوع باکتری، مدت زمان و شدت عفونت و درنهایت ترجیح بیمار، یکی از روش های درمانی صورت می گیرد. در برخی موارد می توان با شست و شوی ناحیه و تعویض جزء پلاستیکی عفونت را درمان کرد.
گزینه دیگر درمانی به این صورت است که تمام مفصل به طور کلی تعویض شود. در این مورد ایمپلنت قبلی به طور کلی برداشته شده، به طور موقت از سیمان ارتوپدی مخلوط با آنتی بیوتیک استفاده میشود و فرد به طور منظم آنتی بیوتیک مصرف می کند تا عفونت به طور کلی درمان شود. پس از چند هفته براساس نظر جراح، تعویض مجدد مفصل زانو صورت می گیرد. به این ترتیب احتمال بهبودی عفونت خیلی بالاتر است ولی دوره نقاهت طولانی تری را سبب می شود.

3- بی ثباتی و نا استواری مفصل

در صورتی که رباط های اطراف زانو آسیب ببینند و یا تعادل درستی نداشته باشند، زانوی تعویضی وضعیت درست و ثابت خود را از دست می دهد. مفصل تعویضی با توجه به موقعیت رباط ها قرار داده می شود و هر گونه تغییری در آنها می تواند از کارکرد درست مفصل جلوگیری کند. بعد از این عارضه احتمالاً علائمی مانند تورم و احساس بی ثباتی در زانو به وجود می آید. در صورتی که این مورد با درمان های غیر جراحی درمان نشود، نیاز است تا جراحی تعویض مجدد مفصل زانو صورت گیرد.

پس زدن مفصل زانو جدید توسط بدن

واکنش های آلرژیک درموارد نادر می توانند باعث شوند تا بدن شما ایمپلنت را نپذیرد. جراحان متخصص در مورد سابقه واکنش های آلرژیک شما سوال خواهند کرد و احتمالا برخی از آزمایشات را انجام خواهند داد تا مطمئن شوند که مشکل پیش نخواهد آمد.

چه کسانی مجاز به تعویض مفصل زانو نیستند؟

علی رغم مفید و کاربردی بودن عمل تعویض مفصل زانو، می توان گفت این نوع جراحی برای تمامی افراد مناسب نیست، زیرا می تواند عواقبی از خود بر جای گذارد. افراد با شرایط زیر ، موارد مناسبی برای عمل تعویض مفصل زانو نیستند :
• مبتلایان به مشکلات عروقی جدی
• افرادی که دارای اضافه وزن شدید هستند.
• افرادی که در ناحیه مربوط به جراحی دارای عارضه پوستی هستند.
• مبتلایان به مشکلات قلبی و ریوی شدید
• افرادی که در زانوی آن ها عفونتی وجود دارد.

آیا تعویض مفصل زانو قد شما را بلندتر می کند؟

بله، اکثر مردم احساس می کنند که بعد از جراحی تعویض مفصل زانو کمی قد بلندتر می شوند. زیرا اکثر مشکلات آرتریت می تواند به تخریب غضروف و انحراف زانو و در نتیجه کوتاه تر شدن قد منجر شود و به این ترتیب تعویض مفصل زانو بدون شک می تواند باعث ایجاد تغییر شود.

در چه سنی می‌توان اقدام جراحی تعویض مفصل زانو کرد؟

این جراحی برای هر فرد بالغی که دچار آسیب‌دیدگی شدید غضروف مفصل زانو شده باشد درنظر گرفته میشود، اگرچه سن ترجیحی سنین 60 تا 80 سال است.

مفصل مصنوعی زانو چه مدت عمر می کند؟

معمولا پروتز زانو عمر مطلوبی دارد و به راحتی از کار نمی افتد اما دائمی هم نیست. در واقع بیمار می تواند با رعایت نکاتی حین انجام فعالیت های خود ، مدت زمان بیشتری از مفصل مصنوعی در زانوی خود استفاده کند.
توصیه های لازم معمولا توسط پزشک جراح ارائه می شوند که شیوه صحیح راه رفتن ، نشستن ، رانندگی کردن ، ورزش کردن و … را برای بیمار روشن می سازد.

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/revision-total-knee-replacement/

https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-knee-replacement/

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

10 thoughts on “تعویض مفصل زانو

 1. حمیدی - شهریور 13, 1397 در 3:19 ب.ظ

  دکتر من وقتی از پله ها بالا میرم خیلی زانوی چپم درد می گیره. 52 سالمه و یه عمره که ورزش می کنم و کوه نوردی. خانمم. دکتر یعنی باید تعویض مفصل زانو انجام بدم. الان دو ماهه که اینطوریه و بهتر نشده

  پاسخ
  • drabolghasemian - آذر 15, 1397 در 9:47 ق.ظ

   احتمالا مربوط به کشکک شماست. به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 2. مریم - آبان 15, 1397 در 3:06 ب.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون خوش من پدرم پوکی استخوان دارند و زانوشون چندین ساله که مشکل داره. آیا می تونن جراحی کنن زانوشونو؟ خطری نداره؟

  پاسخ
  • drabolghasemian - آذر 15, 1397 در 9:52 ق.ظ

   بله ولی جراحی نیاز به تکنیک خاص و تسلط جراح دارد

   پاسخ
 3. جوادی - آبان 15, 1397 در 3:07 ب.ظ

  دکتر من بیمارتونم چند ساله. الان پدرم می خواستن جراحی زانو انجام بدن برای تعویض مفصل زانو چه محدودیت سنی وجود دارد؟

  پاسخ
  • drabolghasemian - آذر 15, 1397 در 9:52 ق.ظ

   بهتر است بیمار بالای ۵۵ سال داشته باشد

   پاسخ
 4. مريم حجت - دی 4, 1397 در 6:08 ب.ظ

  دكتر ما متخصص ارتوپدي رفتيم براي مادرم گفتن آرتروز داره در چه مرحله اي از آرتروز شما جراحي زانو رو پيشنهاد ميديد؟ تو ني ني سايت خوندم مي گفتن جلوي اين بيماري رو نميشه گرفت. درسته؟

  پاسخ
  • drabolghasemian - دی 9, 1397 در 10:09 ق.ظ

   در سه حالت جراحی توصیه میشود.
   ۱. درد زیاد
   ۲. انحراف پیشرونده زانو
   ۳. محدودیت پیشرونده حرکت زانو

   اگر هیچیک از موارد بالا را ندارند، با مسکن، رعایت احتیاطات و تقویت عضلات می توان درد را کاهش داد و سیر بیماری را کند کرد ولی بدون جراحی قابل درمان نیست.

   پاسخ
 5. زینب - دی 11, 1397 در 9:46 ب.ظ

  دکتر من چند ساله که بدنسازی کار می کنم 27 سالمه و دخترم. زانوم موقع حرکت دادن انگار قیژ می کنه. به ندرت هم درد می گیره. باید معاینه بشم؟ یا چیز مهمی نیست.

  پاسخ
  • drabolghasemian - دی 17, 1397 در 2:13 ب.ظ

   احتیاج به معاینه است

   پاسخ

پاسخ

4 × 3 =

مدت زمان مطالعه ۱۸ دقیقه
Call Now Button