تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی که همان پروتز نام دارد، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. زانو، مفصل محوری است که نقش اصلی و اساسی در حرکت قسمت های تحتانی را بر عهده دارد.

 • افرادی که از زانو درد رنج می برند، به گونه ای که درد مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه آن ها می شود، گزینه بسیار مناسبی برای جراحی تعویض مفصل زانو هستند.
 • استئوآرتریت یا ساییدگی مفاصل، یکی از شایع ترین علل انجام جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.
 • فیزیوتراپی، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.
تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

ابتدا بهتر است با آناتومی زانو کمی بیشتر آشنا شوید.

زانو، یکی از بلند ترین مفاصل بدن است و سالم بودن این مفصل در توانایی فرد در راه رفتن تاثیر می گذارد. زانو، از سه بخش استخوان فمور، تبیا و کاسه زانو تشکیل شده است. انتهای این سه استخوان به یکدیگر متصل می باشد. این قسمت توسط مایعی نرم پوشیده شده است، تا امکان حرکات آسان استخوان نیز فراهم گردد.

رباط های بلند، فمور و تبیا را در کنار هم نگه می دارند و در نهایت باعث مقاومت و استحکام عضلات زانو می شوند. تمامی سطوح زانو، توسط مایعی به نام غشای سینوویال پوشیده می شوند، این مایع باعث لغزش می شود و از ساییدگی استخوان ها بر روی یکدیگر نیز پیشگیری می کند.

جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، به بیمارانی توصیه می شود که در پی آسیب، صدمه و یا آرتریت، از درد در ناحیه زانو رنج می برند. استئوآرتریت که بیماری تخریبی مفاصل است و با ساییدگی مفصل زانو همراه است، یکی دیگر از دلایل انجام این جراحی می باشد. این قبیل آسیب های زانو، با درد و سفتی مفصل همراه است و فرد به هنگام انجام کارهای ساده و روتین خود نیز با مشکل روبرو خواهد شد.

  تعویض مفصل زانو شیوه جراحی است که در آن، مفصل مصنوعی که همان پروتز نام دارد، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. دکتر منصور ابولقاسمیان فوق تخصص جراحی لگن و زانو با تکنیک های نوینی به انجام این جراحی می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

چه زمانی تعویض مفصل زانو توصیه می شود؟

در صورت بروز علائم و نشانه های زیر، جراحی تعویض مفصل زانو توصیه می شود:

 • درد و سفتی در مفصل، به گونه ای که مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه فرد شود
 • دردی که حتی به هنگام خواب و استراحت نیز احساس می شود
 • عدم بهبود درد با روش های غیر جراحی، مصرف دارو و یا فیزیوتراپی
 • التهاب و تورم زانو
 • تغییر شکل و فرم زانو

در زیر صحبت های دکتر منصور ابوالقاسمیان درباره تعویض مفصل زانو را مشاهده کنید:

 

اقدامات قبل از جراحی تعویض مفصل زانو

قبل از جراحی، مفصل زانو به طور کامل معاینه و بررسی می شود، تا پزشک از سلامت بدنی و هم چنین روند بهبودی بعد از عمل، اطمینان یابد.

سوابق پزشکی فرد، مصرف هر گونه دارو، مانند داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای ضد التهابی نظیر آسپیرین، بایستی بررسی شود. مصرف این قبیل داروها باید قبل از جراحی، قطع و داروهای جدیدی جایگزین شوند.

آزمایش خون و ادرار، از جمله تست هایی هستند که جهت تشخیص آنمی (کم خونی)، عفونت و یا اختلالات متابولیکی، انجام می شوند.

عکس برداری با اشعه ایکس، و یا نوار قلب از دیگر روش های تشخیصی هستند که هر گونه اختلال در عملکرد قلب و ریه را نشان می دهند، این دو روش در تعیین نوع بیهوشی بسیار موثر هستند.

برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو ، هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد، ملاک این جراحی دردی است که بیمار تحمل می کند. به همین خاطر، درصد موفقیت این جراحی بالا می باشد، و در 90 درصد بیماران، علائم مربوط به آرتروز نیز تسکین خواهد یافت.

یکی از توصیه های متخصصین ارتوپدی به بیمارانی که خواهان انجام این جراحی هستند، این است که بهتر است قبل از جراحی وزن کم کنند. چاقی و اضافه وزن، خود یکی از دلایل وارد شدن فشار بیشتر به زانوی آسیب دیده، جابجا شدن مفصل و طولانی تر شدن دوره نقاهت می باشد.

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ، در حدود یک ساعت و نیم تا سه ساعت طول می کشد. بعد از مرخص شدن از بیمارستان، فرد بایستی یک سری اقدامات و مراقبت ها را در نظر داشته باشد و آن ها را رعایت کند.

این جراحی معمولا با درد همراه است، به همین خاطر، داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی و یا بی حس کننده های موضعی برای فرد در نظر گرفته می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف این داروها بایستی با تسکین درد، قطع شوند، زیرا که ممکن است فرد در طولانی مدت به مصرف آن ها اعتیاد پیدا کند.

مصرف داروهای رقیق کننده خون، جهت پیشگیری از لخته شدن خون در پاها نیز از سوی پزشک برای بیمار در نظر گرفته می شود.

فیزیوتراپی، بعد از تسکین درد، یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی می باشد. این کار، به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی فرد کمک می کند. فیزیوتراپی، 48 ساعت بعد  از جراحی توصیه می شود، ممکن است روزهای اول درمان، فرد با درد و ناراحتی روبرو شود، اما این علائم چند روز بعد از درمان بهبود می یابد.

بهتر است فرد راه رفتن را به کمک عصا و یا واکر آغاز کند. راه رفتن حتی برای مسافت های کوتاه، از لخته شدن خون در پا و یا خشک شدن عضلات پیشگیری می کند.

بهتر است در کنار فیزیوتراپی، فرد تمریناتی را جهت استحکام بیشتر عضلات انجام دهد، به خصوص هفته های اول بعد از جراحی.

مراقبت از زخم ها و بخیه ها، از دیگر اقداماتی است که باید از سوی بیمار رعایت شود. زخم بایستی مرتب بررسی و علائمی مانند قرمزی، التهاب و افزایش درد، که نشانه ای از عفونت هستند، در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند.

بعد از جراحی، انجام فعالیت و ورزش های سنگین مانند دویدن، ممنوع می باشد. اما در مقابل، فعالیت های سبک مانند شنا کردن توصیه می شود.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

نتایج جراحی تعویض مفصل زانو

برای بسیاری از افراد، جراحی تعویض مفصل زانو با تسکین درد، بهبود دامنه حرکتی، و بهتر شدن کیفیت زندگی همراه می باشد. فرد 3 تا 6 هفته بعد از جراحی، قادر به انجام کارها و فعالیت های روتین خود می باشد.

اما فعالیت هایی مانند رانندگی کردن، تا زمانی که فرد قادر به خم کردن زانوی خود نباشد، ممنوع است.

بعد از جراحی، فرد بایستی مراقب آسیب و صدمات وارده به زانو باشد، زیرا که زانوی عمل شده بیشتر از قبل حساس می باشد.

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

می دانید که جراحی تعویض مفصل زانو یک جراحی حساس است و مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو ، اهمیت بالایی دارد. در این مقاله قصد داریم به بعضی از این مراقبت ها و نکاتی که باید رعایت گردد، اشاره کنیم.

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

اقدامات قبل از عمل تعویض مفصل زانو

قبل از اینکه به اتاق جراحی بروید لازم است تا تمهیداتی را در منزل خود مهیا کنید تا بعد از جراحی مشکلی برایتان پیش نیاید. تغییرات کوچکی می توانند منزل تان را به مکان ایمن تر و راحت تری برای دوره نقاهت تبدیل کنند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– تعبیه میله های ایمنی یا دستگیره مناسب برای محیط حمام یا در کنار وان حمام
– میله ها و دستگیره های ایمنی در کنار راه پله
– صندلی ثابت برای اوایل دوره نقاهت که کفی و پشتی آن سفت و استوار است. همچنین دو دسته ی سفت در کنار آن قرار داشته و یک زیر پایی برای جلوی آن تعبیه شده باشد.
– توالت فرنگی با ارتفاع مناسب
– یک صندلی ثابت و محکم برای زمان حمام کردن
– تمامی قالیچه ها و فرش هایی که به راحتی جابجا شده و لیز می خورند، جمع شوند.
– سعی کنید در صورتی که در منزل دو طبقه سکونت دارید، تمامی وسایل ضروری خود را که برای زندگی روزمره به آنها احتیاج دارید، در یک طبقه جمع آوری کنید تا نیازی به بالا رفتن از طبقات نباشد.

 

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

موفقیت جراحی تعویض مفصل زانو به میزان زیادی به رعایت نکات و دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح برای بعد از عمل، بخصوص در چند هفته اول بعد از عمل بستگی دارد.
– مراقبت از زخم: بخیه یا گیره هایی بر روی زخم ناحیه جراحی وجود دارد. این بخیه ها چندین هفته بعد از جراحی برداشته می شوند. یا اینکه بخیه در زیر پوست زانو قرار دارد که این بخیه نیازی به کشیده شدن ندارد. از قرار دادن محل بخیه تا زمان بهبود کامل، در آب خودداری کنید.

– رژیم غذایی: کاهش اشتها برای چند هفته امری طبیعی است. برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل و همراه با مکمل های حاوی آهن برای بهبود سریع تر زخم و برگشت قدرت دوباره ماهیچه می تواند بسیار مفید باشد.

– فعالیت ورزشی: نرمش کردن و ورزش آهسته، مخصوصاً در چند هفته اول بعد از عمل، یکی از ارکان اصلی بعد از این جراحی است. می بایست برخی از فعالیت های روزمره خود را به تاخیر انداخته و توقع دردهایی که با انجام برخی فعالیت ها یا در شب ها به سراغتان می آید، داشته باشید. از جمله فعالیت هایی که می توانید انجام دهید به چند مورد از آنها در زیر اشاره می کنیم:

1- راه رفتن آهسته می تواند کم کم توان حرکتی فرد را افزایش دهد. در ابتدا در خانه و سپس در بیرون از خانه راه بروید.
2- از انجام فعالیت های عادی روزمره مانند نشستن و ایستادن طولانی، یا بالا رفتن از پله ها خودداری کنید.
3- انجام ورزش های مخصوص بصورت روزانه و به دفعات مناسب توان حرکتی و قدرت را به ماهیچه ها بازمی گرداند. در صورتی که برای انجام این حرکات نیاز به کمک دارید، می توانید از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید.
4- رانندگی را تا زمانی که پاهایتان قدرت عکس العمل نشان دادن مناسب را برای ترمز گرفتن و گاز دادن پیدا نکرده، به تاخیر اندازید.

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

پیشگیری از لخته شدن خون

توصیه های پزشک جراح خود را با دقت رعایت کرده تا از ایجاد لخته های خونی جلوگیری کنید. حرکت دادن مکرر مچ پا، راه رفتن در اسرع وقت بعد از عمل و وزن گذاشتن روی پاها اهمیت فراوان دارند. بعلاوه معمولا داروهای رقیق کننده خون هم برای بیمار تجویز میگردد. در صورتی که با افزایش درد در ساق پا، تورم یا قرمزی در ران یا ساق مواجه شدید و یا اگر ورم جدیدی در قسمت زانو، قوزک پا و ساق پا مشاهده کردید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

قبل از اینکه به اتاق جراحی بروید لازم است تا تمهیداتی را در منزل خود مهیا کنید تا بعد از جراحی مشکلی برایتان پیش نیاید. همچنین مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو بسیار حائز اهمیت است. دکتر منصور ابوالقاسمیان متخصص ارتوپدی فوق تخصص جراحی لگن و زانو با تکنیک های نوینی به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم آمبولی ریه

از علائم آمبولی ریه (بمعنی حرکت لخته ی خونی از اندام تحتانی به سمت ریه) می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– احساس تنگی نفس شدید
– درد ناگهانی در قفسه سینه
– سرفه خونی
درصورت بروز هریک از علائم زیر بدون فوت وقت با اورژانس تماس بگیرید.

عفونت بعد از تعویض مفصل زانو

عامل رایج عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باکتری می باشد و پیشگیری با آنتی بیوتیک قبل از عمل یک ضرورت است. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بحز در موارد استثنایی، استفاده از آنتی بیوتیکها بیش از ۲۴ ساعت توصیه نمی‌شود.
از علائم رایج عفونت می توان به تب و لرز، افزایش قرمزی و حساسیت و ورم در ناحیه زانو، خروج ترشحاتی از ناحیه زانو و افزایش درد زانو در هنگام فعالیت و یا شب هنگام اشاره کرد.

افتادن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

افتادن بعد از تعویض مفصل زانو می تواند نتیجه عمل را تحت الشعاع قرار داده و نیاز به جراحی های ثانویه را سبب شود. پله ها یکی از موارد مهم و پرخطری می باشند که باید حتی ارمقدور از آنها، تا زمان بهبود کامل دوری شود. باید از واکر، عصا و استفاده از دستگیره های تعبیه شده در مکان های پرخطر استفاده شود، یا اینکه فردی که تعادل، انعطاف و قدرت لازم را داشته باشد بیمار را همراهی کند. در مورد این مسائل پزشک جراح نکات لازم را به بیمار متذکر شده و مراقبت های لازم را به وی گوشزد می کند.

تعویض مجدد مفصل زانو

تعویض اولیه مفصل زانو یکی از موفقیت آمیز ترین جراحی ها در علم پزشکی می باشد. در اکثر موارد، این جراحی افراد را قادر می سازد تا زندگی فعال و بدون دردی داشته باشند و رضایت بالای بیماران را در پی دارد. با گذشت زمان، این زانوی تعویضی به دلایل مختلف ممکن است قابلیت اولیه خود را از دست داده، دردهای زانو دوباره شروع شده و زانو متورم شود. در این شرایط، پزشک با بررسی بیمار به احتمال زیاد جراحی تعویض مجدد مفصل زانو را پیشنهاد می دهد.

امکان دارد که حرکات زانو محدود شود و بدین ترتیب فعالیت های روزمره فرد تحت تاثیر قرار می گیرند. این اتفاق با روش‌های نوین تعویض مفصل زانو بطور متوسط ۲۰ تا ۳۰ سال بعد از عمل رخ می‌دهد. در جراحی مجدد تعویض مفصل ، پزشک بخشی یا کل پروتز زانو را برداشته و آن را با اجزای جدید جایگزین می کند.

تعویض مجدد مفصل زانو

تعویض مجدد مفصل زانو

مدت زمان عمل تعویض مجدد مفصل زانو

گرچه هر دو جراحی یعنی جراحی تعویض مفصل زانو و جراحی تعویض مجدد مفصل یک هدف دارند (رهایی از درد و بهبود عملکرد و محدوده حرکتی مفصل زانو)، ولی جراحی مجدد روشی متفاوت از جراحی اولیه دارد. این جراحی مدت زمان بیشتری طول می کشد و پیچیدگی های بیشتری دارد. همچنین این جراحی نیاز به برنامه ریزی های گسترده، ایمپلنت های تخصصی و ابزار پیش رفته تری برای دستیابی به نتایج بهتر دارد.

چگونگی جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

انواع مختلفی از جراحی های تعویض مجدد وجود دارد. در برخی موارد تنها یک جزء از پروتز نیاز به تعویض دارد. در دیگر موارد هر دو جزء اصلی (مربوط به استخوان ران و ساق پا) نیاز به برداشته شدن دارند و با اجزای از پیش ساخته فلزی یا پیوند استخوان جایگزین می شوند.
آسیب به استخوان می تواند باعث شود که جراح زانو نتواند از ایمپلنت استاندارد برای عمل استفاده کند. در اکثر موارد جراح از ایمپلنت های تخصصی ضخیم تر و بلندتر استفاده می کند تا حمایت بیشتری از استخوان دریافت کند.

چه زمانی تعویض مجدد مفصل زانو ضروری می باشد؟

در موارد مختلفی نیاز است تا این جراحی انجام گیرد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

1- سایش و یا شل شدن ایمپلنت

برای اینکه مفصل زانوی تعویضی عملکرد درستی داشته باشد، باید در جای خود محکم بوده و قویا به استخوان متصل باشد. در غیر اینصورت، موجب درد می شود. دلیل این عارضه مشخص نیست ولی فعالیت های شدید فیزیکی، وزن بالا و موقعیت نامناسب دو جزء فلزی ایمپلنت در زمان جراحی، می تواند به این مورد منجر شود. همچنین افراد جوانتر به دلیل استفاده طولانی تر از مفصل تعویضی، به احتمال بیشتری نیاز به جراحی دوم دارند.
گاه قسمت های پلاستیکی مفصل تعویضی توسط سیستم ایمنی بدن فرد مورد تهاجم قرار می گیرند. سیستم ایمنی علاوه بر این اجزا به استخوان های اطراف مفصل هم حمله می کند و شرایطی با عنوان (osteolysis) استئولیز به وجود آورده، موجب تحلیل استخوان اطراف مفصل می شود.

گاه قسمت های پلاستیکی مفصل تعویضی توسط سیستم ایمنی بدن فرد مورد تهاجم قرار می گیرند. دکتر منصور ابوالقاسمیان فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام جراحی تعویض مفصل زانو می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

2- عفونت ناحیه جراحی

عفونت یکی از عوارض بالقوه هر جراحی می باشد و برای این جراحی نیز ممکنست اتفاق بیفتد. عفونت ناحیه جراحی ممکنست در زمانی که فرد در بیمارستان هست یا بعد از مرخص شدن وی به وجود آید. این مورد حتی سال ها بعد از جراحی نیز می تواند رخ دهد.
در صورتی که مفصل تعویضی عفونی شود، می تواند سفت شدن زانو و دردناک شدن آن را در پی داشته باشد. پس از آن ایمپلنت شل شده و از استخوان جدا می شود. حتی در صورتی که ایمپلنت به استخوان متصل بماند، درد و سفت شدن زانو و تورم و ترشحات از ناحیه عفونی شده نیاز به جراحی مجدد را به وجود می آورد.

بر اساس نوع باکتری، مدت زمان و شدت عفونت و درنهایت ترجیح بیمار، یکی از روش های درمانی صورت می گیرد. در برخی موارد می توان با شست و شوی ناحیه و تعویض جزء پلاستیکی عفونت را درمان کرد.
گزینه دیگر درمانی به این صورت است که تمام مفصل به طور کلی تعویض شود. در این مورد ایمپلنت قبلی به طور کلی برداشته شده، به طور موقت از سیمان ارتوپدی مخلوط با آنتی بیوتیک استفاده میشود و فرد به طور منظم آنتی بیوتیک مصرف می کند تا عفونت به طور کلی درمان شود. پس از چند هفته براساس نظر جراح، تعویض مجدد مفصل زانو صورت می گیرد. به این ترتیب احتمال بهبودی عفونت خیلی بالاتر است ولی دوره نقاهت طولانی تری را سبب می شود.

3- بی ثباتی و نا استواری مفصل

در صورتی که رباط های اطراف زانو آسیب ببینند و یا تعادل درستی نداشته باشند، زانوی تعویضی وضعیت درست و ثابت خود را از دست می دهد. مفصل تعویضی با توجه به موقعیت رباط ها قرار داده می شود و هر گونه تغییری در آنها می تواند از کارکرد درست مفصل جلوگیری کند. بعد از این عارضه احتمالاً علائمی مانند تورم و احساس بی ثباتی در زانو به وجود می آید. در صورتی که این مورد با درمان های غیر جراحی درمان نشود، نیاز است تا جراحی تعویض مجدد مفصل زانو صورت گیرد.

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/revision-total-knee-replacement/

و https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-knee-replacement/

مطالب مرتبط با این مقاله:

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مجدد مفصل لگن

drabolghasemian

10 thoughts on “تعویض مفصل زانو

 1. حمیدی - شهریور 13, 1397 در 3:19 ب.ظ

  دکتر من وقتی از پله ها بالا میرم خیلی زانوی چپم درد می گیره. 52 سالمه و یه عمره که ورزش می کنم و کوه نوردی. خانمم. دکتر یعنی باید تعویض مفصل زانو انجام بدم. الان دو ماهه که اینطوریه و بهتر نشده

  پاسخ
  • drabolghasemian - آذر 15, 1397 در 9:47 ق.ظ

   احتمالا مربوط به کشکک شماست. به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 2. مریم - آبان 15, 1397 در 3:06 ب.ظ

  سلام آقای دکتر وقتتون خوش من پدرم پوکی استخوان دارند و زانوشون چندین ساله که مشکل داره. آیا می تونن جراحی کنن زانوشونو؟ خطری نداره؟

  پاسخ
  • drabolghasemian - آذر 15, 1397 در 9:52 ق.ظ

   بله ولی جراحی نیاز به تکنیک خاص و تسلط جراح دارد

   پاسخ
 3. جوادی - آبان 15, 1397 در 3:07 ب.ظ

  دکتر من بیمارتونم چند ساله. الان پدرم می خواستن جراحی زانو انجام بدن برای تعویض مفصل زانو چه محدودیت سنی وجود دارد؟

  پاسخ
  • drabolghasemian - آذر 15, 1397 در 9:52 ق.ظ

   بهتر است بیمار بالای ۵۵ سال داشته باشد

   پاسخ
 4. مريم حجت - دی 4, 1397 در 6:08 ب.ظ

  دكتر ما متخصص ارتوپدي رفتيم براي مادرم گفتن آرتروز داره در چه مرحله اي از آرتروز شما جراحي زانو رو پيشنهاد ميديد؟ تو ني ني سايت خوندم مي گفتن جلوي اين بيماري رو نميشه گرفت. درسته؟

  پاسخ
  • drabolghasemian - دی 9, 1397 در 10:09 ق.ظ

   در سه حالت جراحی توصیه میشود.
   ۱. درد زیاد
   ۲. انحراف پیشرونده زانو
   ۳. محدودیت پیشرونده حرکت زانو

   اگر هیچیک از موارد بالا را ندارند، با مسکن، رعایت احتیاطات و تقویت عضلات می توان درد را کاهش داد و سیر بیماری را کند کرد ولی بدون جراحی قابل درمان نیست.

   پاسخ
 5. زینب - دی 11, 1397 در 9:46 ب.ظ

  دکتر من چند ساله که بدنسازی کار می کنم 27 سالمه و دخترم. زانوم موقع حرکت دادن انگار قیژ می کنه. به ندرت هم درد می گیره. باید معاینه بشم؟ یا چیز مهمی نیست.

  پاسخ
  • drabolghasemian - دی 17, 1397 در 2:13 ب.ظ

   احتیاج به معاینه است

   پاسخ

پاسخ

15 + یک =

مدت زمان مطالعه ۱۶ دقیقه
Call Now Button