کاهش وزن قبل از تعویض مفصل

Contents

کاهش وزن قبل از تعویض مفصل

چاقی، کاهش وزن و عمل تعویض مفصل

اگر شما نیاز به جراحی تعویض مفصل کامل زانو یا لگن دارید و وزن شما به طور قابل توجهی بالاتر از حد مجاز است، ممکن است پزشک قبل از انجام عمل جراحی، توصیه به کاهش وزن قبل از تعویض مفصل کند. مطالعات نشان می دهد که بیمار با BMI بیش از 40 بیشتر در معرض عوارض جدی در طول و بعد از عمل جراحی نسبت به یک بیمار دارای وزن طبیعی می باشد حتی اگر در وزن فعلی شما در سلامت باشید. پزشک شما می خواهد از این خطرات آگاه باشید، بنابراین می توانید اقدامات خود را برای به حداقل رساندن آنها قبل از عمل خود انجام دهید.

کاهش-وزن-قبل-از-تعویض-مفصل
کاهش-وزن-قبل-از-تعویض-مفصل

 
‏BMI چیست؟

‏BMI اندازه گیری چربی بدن بر اساس قد و وزن است. به طور معمول، BMI بالاتر شما نشانه چربی بیشتر در بدن است و براساس فرمول نسبت وزن به مجذور قد محاسبه می شود.

برای بزرگسالان، محدوده BMI زیر استفاده می شود:
18 تا 24 وضعیت عادی
25 تا 29 دارای اضافه وزن
30 تا 39 چاق
40 تا 49 بیمار مبتلا به چاقی خطرناک

شرایط بهداشتی که می تواند جراحی را تحت تاثیر قرار دهد
بیماران با چاقی بیشتر احتمال دارد بیماری و یا شرایطی داشته باشند که خطرات جراحی را افزایش دهد، شامل موارد زیر:
1-  بیماری های قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا
2- دیابت نوع 2
3- آپنه انسدادی خواب
4-  سندرم متابولیک – یک گروه از مشکلات مرتبط به سلامت است که خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

مهم است که قبل از عمل جراحی بهترین شرایط سلامت را داشته باشید. اگر یکی از این مشکلات را داشته باشید، جراح ارتوپدی شما با شما کار خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که این مشکلات قبل از عمل شما، تحت مدیریت و کنترل قرار می گیرند.

 

دکتر منصور ابوالقاسمیان جراح ارتوپد خوب در تهران و جراح زانو و لگن و همچنین فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام درمان هایی مانند جراحی تعویض مفصل زانو و لگن می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

‎نتایج ضعیفتر پس از تعویض مفصل

تعویض مفصل زانو یا لگن کمک خواهد کرد درد شما کاهش یابد و شما را قادر به زندگی کامل تر و فعال تری می کند. با این حال، اگر اضافه وزن و چاقی دارید، ممکن است هرگز به تحرک دامنه حرکتی افزایش یافته همانند یک بیمار دارای وزن نرمال نرسید.

‎همچنین ممکن است به بعضی عوارض مربوط به ایمپلنت و پروتز بعد از جراحی مبتلا شوید، از جمله:

1- سست شدن و شکستن اجزا
2- جابجایی مفصل مصنوعی
3. عفونت

‎در بعضی موارد، جراحی دومی ممکن است برای برداشتن ایمپلنتهای شکسته شده و جایگزینی آنها با ایمپلنت های جدید ضروری باشد.

 

‎کاهش خطرات جراحی شما

‎در اغلب موارد، جایگزینی کامل مفصل زانو و لگن، روشی گزینشی می باشد. به همین علت، متخصص ارتوپدی شما ممکن است توصیه کند که درمانهای غیر جراحی مانند داروها و فیزیوتراپی را امتحان کنید تا جراحی تعویض مفصل لگن یا زانو به تاخیر بیفتد که می تواند به شما زمان بدهد تا وزن خود را تا قبل از جراحی کاهش دهید.

‎کاهش وزن

‎عناصر کلیدی برای کاهش وزن، رژیم غذایی و ورزش هستند. به طور کلی، باید سعی کنید تغییرات زیر را در شیوه زندگی خود انجام دهید:

1- مصرف چربی و کالری خود را کاهش دهید. سعی کنید وعده های غذایی حاوی مقدار زیادی از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب را بخورید. مقدار زیادی آب بنوشید و از نوشیدن نوشیدنی های شیرین که کالری زیادی دارند اجتناب کنید.
‎2-  فعالیت فیزیکی و ورزش بیشتری انجام دهید. اگر درد لگن یا درد زانو دارید، ممکن است به اندازه قبل فعال نباشید. فعالیت هایی مانند شنا، دوچرخه سواری، و یا استفاده از ماشین الیپتیکال در مفاصل شما کمتر از تمرینات شدید فشار ایجاد می کنند و همچنین به کاهش وزن شما کمک می کنند.

نکته مهم دیگر، خودداری از کاهش سریع وزن است. کاهش بیش از حدود ۲ تا ۳ کیلوگرم در ماه می‌تواند به سلامتی ضربه بزند و بطور متناقضی باعث افزایش عوارض بعد از جراحی شود.

drabolghasemian

پاسخ

شش + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button