علت درد بعد از تعویض مفصل زانو

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟ برخی از افراد پس از تعویض مفصل زانو که یکی از رایج ترین و موفق ترین عمل های جراحی ارتوپدی است، درد را تجربه می کنند. بیمارانی که این روش را در نظر می گیرند اغلب مردد هستند زیرا شنیده اند که خود جراحی زمان بهبودی طولانی دارد و آن ها متعجب هستند که آیا درد و زمان بهبودی ارزش مزایای آن را دارد یا خیر. در این مطلب می خواهیم در مورد درد بعد از این جراحی و روش های مدیریت درد و همچنین اینکه چه زمانی باید به جراح مراجعه کنید می پردازیم.

ایا درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است؟

Contents

ایا درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است؟

توجه به این نکته مهم است که هرکسی سطح تحمل درد متفاوتی دارد و هیچ دو مورد مشابهی ندارند زیرا زانوهای ما مفاصل پیچیده ای هستند. زانوها بعد از مفصل ران دومین مفصل بزرگ بدن هستند. به این ترتیب، تعویض زانو یک جراحی پیچیده است که شامل متعادل کردن رباط‌ها، بریدن استخوان‌های مفصل زانو و جایگزینی قسمت‌هایی از مفصل زانو با قطعات مصنوعی است.

دستکاری مفصل زانو برای قرار دادن قطعات منجر به درد بعد از عمل می شود. درد بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو مربوط به بهبود، کشش، خم شدن و چرخش است که زانو باید بعد از جراحی انجام دهد..

آیا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو درد شدیدی خواهم داشت؟

پس از تعویض مفصل زانو باید انتظار درد داشت، اما نباید شدید باشد. چند روز اول پس از جراحی باید شامل بالاترین سطح درد باشد، اما پزشک شما را با داروهای مسکن مناسب برای سطح درد به خانه می فرستد.

اکثر افراد پس از جراحی تعویض مفصل زانو در حدود شش ماه به طور کامل بهبود می یابند. ممکن است مقدار کمی درد و درد در طول دوره بهبودی وجود داشته باشد، اما این طبیعی است. اگر بعد از جراحی تعویض مفصل زانو دچار درد شدید شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است عوارضی را تجربه کنید که نیاز به درمان اضافی دارند.

00:42
truncate dir-rtl

نکاتی مهم درباره تعویض مفصل زانو !!!

برای کاهش درد بعد از تعویض مفصل زانو چه کنیم؟

پس از اتمام جراحی تعویض مفصل زانو، برای جلوگیری از لخته شدن خون، ضروری است که بیمار هر چه زودتر بلند شود و روی زانوی جدید راه برود. فشار آوردن به مفصل تازه عمل شده و همچنین خم کردن زانو باعث درد اولیه می شود اما با ادامه روند بهبودی محو می شود.

خوشبختانه، تکنولوژی جراحی تعویض زانو و مدیریت درد از اولین روزهای این عمل بسیار پیشرفت کرده است، بنابراین امروزه جراحی‌های تعویض مفصل زانو درد کمتری را شامل می‌شود و بیماران می‌توانند سریع‌تر از قبل بهبود یابند.

درد شما هر هفته باید کمتر شود. روش های زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها دردتان را کمتر کنید:

 • سعی کنید هر روز پیاده روی داشته باشید.
 • پاهایتان را بالا نگه دارید و بعد از انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی، یک کمپرس سرد روی محل برش خود قرار دهید. این کار می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. قبل از قرار دادن کمپرس سرد، از یک حوله تمیز روی پوستتان استفاده کنید سپس کمپرس سرد را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی محل برش قرار دهید. به این ترتیب روزی چند بار این کار را تکرار کنید.
 • داروهای تسکین دهنده درد را طبق دستورالعمل جراحتان مصرف كنید.
 • از اعمال فشار زیاد به مفصل مصنوعی خود جلوگیری کنید.
 • بالا بردن پای آسیب دیده بالاتر از سطح قلب به طور دوره ای در طول روز ممکن است به درد و تورم کمک کند.
 • استفاده از کرم‌ها و چسب‌های موضعی روی زانو نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند و خواب شبانه را برای شما آسان‌تر کند.
 • در حالی که ورزش می تواند به درد بعد از عمل کمک کند، مهم است که از اعمال یا موقعیت های خاصی که می تواند باعث آسیب شود اجتناب شود.
 • پس از جراحی از چمباتمه زدن، پریدن، پیچ خوردن یا زانو زدن خودداری کنید.
 • پزشک ارتوپد یا فیزیوتراپیست تمریناتی را برای کمک به تقویت عضلات، افزایش دامنه حرکتی و افزایش جریان خون در اطراف زانو توصیه می کند. این باعث بهبودی می شود و به تخلیه مایع از بافت دردناک کمک می کند..

بروز یبوست بعد از عمل شایع است، به خصوص هنگامی که داروهای مسکن مصرف می کنید و میزان فعالیت های روزانه تان را کمتر می کنید.

علائم یبوست شامل موارد زیر است:

1- تعداد اجابت مزاجتان کمتر می شود.

2- اندازه مدفوع کوچک و سفت و بیرون آمدن آن دشوار می شود.

3- احساس نفخ و ناراحتی می کنید

4- گاز معده بیش از معمول

5- احساس درد و گرفتگی شکم

جلوگیری از یبوست بعد از تعویض مفصل زانو

 • هر روز شش تا هشت لیوان آب بنوشید. آب بهترین گزینه برای شماست. اما کافئین یا الکل می تواند یبوست را بدتر کند.
 • غذاهای سرشار از فیبر مانند نان سبوس دار، غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات تازه میل کنید.
 • هر روز به اندازه توانتان فعال باشید. پیاده روی در خانه یا آپارتمان به شما کمک می کند. بنابراین توصیه های جراحتان را برای ورزش دنبال کنید.
 • در صورت امکان داروهای مسکن را کمتر مصرف کنید و توصیه های جراحتان را درباره نحوه مصرف داروها جدی بگیرید.

چه مدت پس از تعویض مفصل زانو برای کاهش درد به داروی مسکن نیاز داریم؟

درد، تورم و کبودی پس از جراحی تعویض زانو طبیعی است، چه برای تعویض جزئی و چه برای تعویض کامل مفصل زانو. پس از جراحی، جراح برای شما داروهای مسکن و ضد التهاب تجویز می کند، که تا چند هفته پس از جراحی مصرف می‌کنید. معمولا افراد به 10 تا 14 روز مصرف مسکن احتیاج دارند. اما این زمان در افراد می تواند متفاوت باشد.

متداول‌ترین داروهای مسکن تجویز شده پس از جراحی تعویض مفصل زانو شامل ناپروکسن سدیم، ایبوپروفن و استامینوفن است. اگر مسکن‌هایی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند تسکین کافی را ارائه نمی‌کنند، پزشک می‌تواند مسکن قوی‌تر مانند هیدروکودون یا مسکن‌های دیگر تجویز کند.

داروهای مخدر مسکن‌های اعتیادآور هستند، در صورت انتخاب این داروها، باید تا حد امکان مدت زمان مصرف آن ها را محدود شود. لطفاً قبل از جراحی در مورد مدیریت کاهش درد بعد از عمل، با پزشک خود صحبت کنید.

در هنگام مصرف داروهای تسکین دهنده درد چه چیزهایی را باید بدانید؟

 • بسیاری از داروهای تسکین دهنده درد (مانند تیلنول) دارای استامینوفن هستند. داروسازان توصیه می کنند بیش از استامینوفن در مدت 24 ساعت مصرف نکنید، زیرا مصرف بیشتر از این مقدار می تواند به کبد شما آسیب برساند.
 • در زمان مصرف داروی مسکن درد، از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • انواع غذاهای سالم را بخورید و روزانه بین شش تا هشت لیوان آب بنوشید. همچنین به مقدار زیادی میوه های تازه، سبزیجات خام و سایر غذاهای پرفیبر میل کنید. این کار به جلوگیری از یبوست کمک می کند. همچنین با پزشکتان در این رابطه صحبت کنید.
 • مصرف داروهای تسکین دهنده درد با مقدار کمی غذا می تواند برای جلوگیری از ناراحتی معده مفید باشد.

چگونه مصرف داروهایی تسکین دهنده درد را کاهش دهیم؟

1- دارو را طبق دستورالعمل مصرف کنید. روزهای اول که در خانه هستید، حتما داروها را سر وقت و منظم مصرف کنید.

2- زمانی که شدت دردتان تحت کنترل درآمد، مصرف داروها را کمتر کنید. می توانید دوزهای دارو را با فواصل طولانی تری مصرف کنید، یا به جای دو قرص فقط یک قرص بخورید. دارو را در روزهایی که بیشتر اوقات احساس درد می کنید، مصرف کنید. این زمان ممکن است:

 • وقتی صبح از خواب بیدار می شوید.
 • قبل از شروع فعالیت های خاص
 • وقتی آماده خواب می شوید.
درد-بعد-از-تعویض-مفصل-زانو

چه زمانی باید برای درد بعد از تعویض مفصل زانو به پزشک مراجعه کنید؟

 • درد مداوم به طوری که درد با گذشت زمان بهبود نمی یابد، می تواند نشانه شل شدن ایمپلنت باشد.
 • درد شدید هنگام راه رفتن از پله ها نشان دهنده مشکل کاسه زانو است.
 • بروز ناگهانی درد که حاکی از شکستگی یا آسیب است.
 • درد همراه با تورم، قرمزی و تب که نشانه های قوی عفونت هستند.
 • تغییر شکل کاسه زانو که نشانه مشکل کشکک است.

سپس جراح زانو شما زانو را معاینه می کند. معاینه فیزیکی می تواند به شناسایی عفونت، سفتی و مشکلات شل بودن مفصل مصنوعی کمک کند. اطمینان از صحیح بودن مکانیزم تعویض زانو مهم است.

کلام اخر

همانطور که گفته شد درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است، و معمولا باید بعد از چند هفته کاهش یابد. اما اگر درد مداوم بود و شدت آن افزایش یابد، علل درد می تواند به دلیل عفونت، مشکلات تراز مفصل، حساسیت به فلز و موارد دیگر باشد. پزشک متخصص ارتوپد علت درد شما را براساس علائم و نتایج آزمایش تشخیص می دهد.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

2 × 4 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button