ناگفته‌های عفونت بعد از تعویض مفصل

عفونت بعد از تعویض مفصل یکی از شایع‌ترین عوارضی است که باعث نگرانی افراد بعد از جراحی می‌شود. در این مقاله قصد داریم به هر آنچه که نیاز است از این عفونت بدانید، بپردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

عفونت بعد از تعویض مفصل چیست

Contents

عفونت بعد از تعویض مفصل چیست؟

تعویض مفصل زانو و لگن از معمول‌ترین عمل‌های جراحی می‌باشد. در اکثر بیماران، جراحی تعویض مفصل درد را بسیار کاهش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند که زندگی کامل‌تر و فعال‌تری داشته باشند. با این وجود هیچ روش جراحی بدون خطر نیست. درصد کمی از بیماران تحت عمل تعویض مفصل لگن یا زانو ممکن است پس از عمل دچار عفونت شوند. عفونت بعد از تعویض مفصل ممکن است در سطح یا عمق اطراف ایمپلنت های مصنوعی ایجاد شوند. عفونت ممکن است در طول بستری بودن شما در بیمارستان یا پس از رفتن به خانه ایجاد شود. این عفونت ها به‌ندرت می تواند حتی سالها پس از عمل جراحی نیز رخ دهند. در این مقاله قصد داریم درباره علت عفونت بعد از تعویض مفصل، علائم و درمان آن مطالبی را ارائه نماییم.

بیشتر بخوانیم: شکستگی تعویض مفصل لگن

علت عفونت بعد از تعویض مفصل چیست

زمانی که صحبت از عفونت بعد از تعویض مفصل می‌شود، یکی از مباحثی که در این گفت و گو پررنگ‌تر است، علت عفونت بعد از تعویض مفصل است. دانستن علت‌های این عارضه می‌تواند در پیشگیری از بروز نیز نقش داشته باشد. در نتیجه اگر تصمیم به جراحی دارید یا این جراحی را انجام داده‌اید، دانستن این علت خالی از لطف نیست و کمک بسیاری در بهبود و پیشگیری عوارض دارد. باید بدانیم در یک مفصل تعویض شده ممکن است عفونت در طول جراحی یا هفته‌ها تا سال ها پس از جراحی رخ دهد. به طور کلی یکی از رایج ترین راه‌های ورود باکتری‌ها به بدن عبارتند از:

1- از طریق شکاف پوست: قبل از جراحی پوست بیمار به طور دقیق و در چند مرحله ضد عفونی می‌شود. با این لحاظ ممکن است در برخی مواقع میکروب‌‎ها خود را به زخم برسانند و همین موضوع می‌تواند یکی از دلایل بروز عفونت در فرد شود.
2-  مراقبت بعد از جراحی: باید توجه داشته باشیم که ورود عفونت و باکتری تنها در هنگام جراحی ورود پیدا نمی‌کند بلکه بعد از جراحی اگر از بخیه‌ها به درستی مراقبت نشود می‌تواند زمینه ساز بروز عفونت در فرد شود 

3- از طریق زخم های ناشی از سایر روش‌های جراحی

مواردی که ذکر شد از علت‌های بروز عفونت است. در نتیجه می‌توانید با رعایت نکات مراقبتی که پزشک به شما توصیه می‌کند تا حد زیادی از بروز این عارضه پیشگیری کنید. باید توجه داشته باشیم که بعضی از افراد در معرض خطر بیشتری از ابتلا به عفونت پس از جراحی تعویض مفصل هستند. عواملي كه خطر ابتلا به عفونت را افزايش مي دهند عبارتند از:

1- نقص های ایمنی (مانند HIV یا لنفوم)
2- دیابت
3-  بیماری عروقی محیطی (گردش خون ضعیف به دست و پا)
4- درمانهای تضعیف کننده ایمنی بدن (مانند شیمی درمانی یا کورتیکواستروئیدها)
5-   چاقی

02:24
truncate dir-rtl

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

علائم عفونت بعد از تعویض مفصل چیست

باید توجه داشته باشیم که اگر دچار عفونت بعد از تعویض مفصل شدید بهتر است در اسرع وقت برای درمان به پزشک مراجعه کنید. علائم عفونت تعویض مفصل عبارتند از:

1-   افزایش درد یا سفتی در مفاصل که قبلا به خوبی عمل می کرد.
2- تورم
3-   حرارت و قرمزی در اطراف زخم
4-  تب، لرز و عرق شبانه
5- خستگی

بیشتر بخوانیم: فعالیت‌های مجاز پس تعویض مفصل لگن

درمان عفونت بعد از تعویض مفصل 

درمان این عارضه بسته به شدت عفونت متفاوت است اما به طور کلی درمان شامل:

درمان غیر جراحی

در بعضی موارد فقط پوست و بافت نرم در اطراف مفصل عفونی می‌شوند و عفونت به طور گسترده در مفصل مصنوعی گسترش نمی‌یابد. این مشکل یک عفونت سطحی نامیده می‌شود. اگر عفونت زودهنگام رخ دهد، ممکن است دکتر شما آنتی بیوتیک های داخل وریدی یا خوراکی را تجویز کند. این درمان برای عفونت های سطحی اولیه میزان موفقیت خوبی دارد.

درمان جراحی

عفونت هایی که از بافت های سطحی فراتر می روند و دسترسی عمیق به مفصل مصنوعی را به دست می آورند تقریبا همیشه نیاز به درمان جراحی دارند. دبریدمان. عفونت های عمیق که در اوایل و در عرض چند هفته پس از عمل جراحی اولیه رخ می‌دهند، ممکن است گاهی با تمیز کردن مفصل درمان شوند. در طی این روش، جراح تمام بافت نرم آلوده را برمی دارد. ایمپلنت به طور کامل تمیز می‌شود و قطعه پلاستیکی پروتز جایگزین می‌شود. بعد از این روش، آنتی بیوتیک‌های داخل وریدی برای حدود 6 هفته تجویز می شوند. جراحی مرحله ای. در صورتی که عفونت به مدت طولانی باقی بماند، درمان آن از طریق برداشتن ایمپلنت، رفع عفونت و جایگزینی مجدد ایمپلنت می باشد. عفونت های ناگهانی (آنهایی که ماه ها تا سالها پس از جراحی تعویض مفصل رخ می دهند) و کسانی که عفونت ها را برای دوره های طولانی دارند تقریبا همیشه نیاز به عمل جراحی دارند.

نتیجه‌گیری

عفونت بعد از تعویض مفصل یکی از نگرانی‌هایی است که برای افراد قبل از جراحی یا بعد از عمل رخ می‌دهد. در این مقاله به بررسی هر آنچه که نیاز است از عفونت بعد از تعویض مفصل بدانید پرداختیم. دانستن این مطالب کمک بسیاری در پیشگیری و در صورت بروز، در درمان به موقع این عارضه دارد.

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

مطالب مرتبط

پاسخ

سه × چهار =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button