سن مناسب برای تعویض مفصل لگن

Contents

سن مناسب برای تعویض مفصل لگن

سن مناسب برای تعویض مفصل لگن چقدر است؟ جراحی تعویض مفصل لگن برای درمان بیماری آرتریت یا آرتروز لگن در افراد مسن انجام می گیرد. با این حال پیش می آید که یک بیمار در دهه 40 و 50 زندگی یا در سنین پایین تر به بیماری آرتریت لگن مبتلا می شود و با درمان های غیر جراحی بهبود نمی یابد. با اینکه اولویت این است که جراحی لگن تا جای ممکن به تعویق بیفتد ولی امروزه جراحی لگن در جوانان بیشتر از قبل شایع شده است.

سن مناسب برای تعویض مفصل لگن
سن مناسب برای تعویض مفصل لگن

چه سنی برای تعویض مفصل لگن مناسب است؟

هیچ کس نمی تواند به طور قطعی به این پرسش پاسخ دهد ولی باید بدانید که مزایای انجام تعویض مفصل لگن نسبت به عوارض جراحی بسیار بیشتر است. از مزایای تعویض مفصل لگن در جوانان می توان به بهبود کیفیت زندگی، کاهش درد و برخورداری از یک زندگی فعال تر اشاره کرد. از عوارض کم تحرکی به دلیل بیماری آرتریت می توان به بیماری های قلبی و عروقی اشاره کرد.

یکی از مسائلی که ذهن بیمار را درگیر می کند طول عمر پروتز لگن و فرسایش پروتز می باشد. علم پزشکی در زمینه جراحی های ارتوپدی پیشرفت شگرفی داشته است و همچنین جنس پروتز ها به نسبت گذشته کیفیت بسیار بالاتری دارند. بنابراین طول عمر پروتز های مصرفی به نسبت گذشته بسیار بالاتر است.

البته طول عمر پروتز لگن بستگی به موارد دیگری من‌جمله میزان فعالیت فیزیکی بیمار هم دارد. باید بدانید که فعالیت فیزیکی نرمال در افراد جوان مثلا سی ساله با افراد مسن متفاوت است. بنابراین افراد جوان باید محتاط تر باشند و تنها فعالیت های مورد تائید پزشک جراح را انجام دهند.

چه موقع جراحی برای درمان آرتروز ضرورت پیدا می کند؟

در مواردی که بیماری آرتروز شدید است و بیمار به درمان های دارویی و فیزیوتراپی پاسخ نمی دهد، جراحی تعویض مفصل لگن صورت می گیرد. در صورتی که بیمار به آسیب نقطه ای به ناحیه لگن مبتلا شود بهتر است که همان مشکل برطرف گردد و کل مفصل تعویض نگردد. ولی در مواردی که آسیب شدید است نیاز به تعویض مفصل لگن می باشد. تعویض مفصل لگن یکی از موفق ترین جراحی ها می باشد و بعد از آن فرد می تواند فعالیت های روزمره خود را بدون درد انجام دهد.

دکتر منصور ابوالقاسمیان متخصص ارتوپدی و جراح زانو و لگن و همچنین فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام جراحی های مختلف ارتوپدی مانند تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

طول عمر پروتز تعویضی لگن

مطالعات نشان داده که بیشتر از ۹۰درصد موارد پروتز مدرن مفصل لگن بعد از ۲۰ سال هنوز بخوبی کار می‌کنند.

در زیر فیلمی از صحبت های دکتر منصور ابوالقاسمیان مشاهده می کنید:

آیا پروتزهای جدید کیفیت بهتری دارند؟

همان طور که گفته شد پروتز هایی که امروزه برای تعویض مفصل لگن استفاده می شود کیفیت و طول عمر بالاتری دارند. هدف اصلی از بالا بردن کیفیت پروتز های لگن ایجاد اعتماد بیشتر و عمر طولانی‌تر پروتز می باشد.

سن مجاز تعویض مفصل لگن

بیماری که کاندید تعویض مفصل لگن می شود یکی از نگرانی هایی که دارد این است که آیا سن من برای این جراحی مناسب است یا خیر. محدودیت واضحی برای تعویض مفصل لگن وجود ندارد. بعد از سن بلوغ در هر سنی در صورت ضرورت می توان این جراحی را انجام داد. طبیعتاً اولویت این است که تا جای ممکن این جراحی در سنین بالاتر انجام گیرد ولی اگر ضرورت داشته باشد در سنین خیلی پایین برای مثال ۱۵ سال هم می توان این جراحی را انجام داد.

منبع : https://www.verywellhealth.com/hip-replacement-in-young-patients-2549563

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

بیست + 14 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button