بورسیت لگن

بورسیت لگن

بورسیت چیست و چه علائمی دارد؟ بورسیت لگن راه درمانی دارد؟ در ابتدا باید به تعریف بورسا بپردازیم. بورسا به کیسه های کوچک و ژل مانندی گفته می شود که در سراسر بدن مثل اطراف شانه، لگن، زانو، آرنج و پاشنه پا قرار دارند. این کیسه ها شامل مقدار کمی مایع هستند و بین استخوان و بافت نرم اطراف آن قرار دارد تا حرکت را آسان کند و از اصطکاک بین استخوان ها و بافت های دیگر بکاهد.

این کیسه ها شامل مقدار کمی مایع هستند و بین استخوان و بافت نرم اطراف آن قرار دارد تا حرکت را آسان کند و از اصطکاک بین استخوان ها و بافت های دیگر بکاهد. بورسیت به معنای تورم و التهاب بورسا می باشد. دو بورسای اصلی در مفصل لگن قرار دارد که به دلایلی ممکن است متورم و حساس شود. یک بورسا برجستگی خارجی استخوان استخوان لگن را می پوشاند که با نام تروکانتر بزرگ تر شناخته می شود.

تورم این بورسا با نام بورسیت تروکانتریک خوانده می شود. بورسای دیگر در داخل کشاله ران قرار دارد که در صورت التهاب و تورم با نام بورسیت پلویک خوانده می شود. این نوع بورسیت نسبت به بورسیت تروکانتریک کمتر شایع است.

بورسیت لگن

بورسیت لگن

علائم بورسیت لگن

علامت اصلی بورسیت تروکانتریک درد در قسمت لگن می باشد. این درد به بیرون از استخوان ران می رسد. در اوایل بیماری درد شدید است و مانند تیر کشیدن است. به مرور درد خفیف تر می شود ولی وسعت درد ناحیه بزرگ تری از مفصل لگن را درگیر می کند. درد در طول شب افزایش می یابد و هنگام خوابیدن بر روی پای مبتلا و یا بلند شدن از صندلی درد افزایش می یابد. همچنین با راه رفتن طولانی مدت و بالا رفتن از پله ها یا اسکوات زدن درد افزایش می یابد.

عوامل بورسیت لگن

هر فردی امکان دارد که به بورسیت لگن مبتلا شود ولی این بیماری در زنان و افراد مسن شایع تر است. در افراد جوان تر و مردان این عارضه کمتر دیده می شود. در زیر به برخی عوامل که احتمال بروز بورسیت لگن را بالامی برند اشاره می کنیم:

– استفاده بیش از حد از مفصل لگن طی فعالیت های ورزشی مانند دویدن، دوچرخه سواری و بالا رفتن از پله ها
– لاغری شدید و خوابیدن روی سطوح سفت
– آسیب به لگن در اثر افتادن و …
– بیماری های مرتبط با ستون فقرات
– کوتاه تر بودن یک پا نسبت به دیگری
– آرتریت روماتوئید
– سابقه جراحی

درمان بورسیت لگن

معمولاً در ابتدا برای درمان بورسیت لگن از گزینه های غیر جراحی کمک گرفته می شود. بسیاری از افرادی که به بورسیت لگن مبتلا هستند با تغییرات ساده ای در سبک زندگی خود می توانند علائم بیماری را کنترل کنند مانند:

– از فعالیت هایی که باعث شدت علائم می شود بپرهیزید.
– مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، پیروکسیکام و …
– کمک گرفتن از وسیله های کمکی مانند عصا و واکر برای یک هفته یا بیشتر
– فیزیوتراپی
– تزریق استروئید

دکتر منصور ابوالقاسمیان متخصص ارتوپدی و جراح زانو و لگن و همچنین فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام جراحی های مختلف ارتوپدی مانند تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

جراحی برای درمان بورسیت لگن

برای درمان بورسیت لگن به ندرت از جراحی کمک گرفته می شود. چنانچه بعد از انجام تمامی اقدامات و راه های درمانی غیر جراحی باز هم بورسا متورم و دردناک باشد، احتمال دارد که جراحی برای برداشتن بورسا پیشنهاد گردد. برداشتن بورسا به لگن آسیبی وارد نمی کند و لگن بدون بورسا هم می تواند کارکرد مناسبی داشته باشد.

نتیجه گیری

بنابراین برای درمان بورسیت لگن در ابتدا گزینه های غیر جراحی امتحان می گردد و سپس در صورتی که نتیجه ای حاصل نشود از گزینه های جراحی کمک گرفته می شود. در صورتی که علائم بورسیت لگن را مشاهده کردید حتماً به موقع برای درمان اقدام کنید تا نیاز به جراحی کاهش یابد.
منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/hip-bursitis

مطالب مرتبط با این مقاله:

در رفتگی لگن

شکستگی لگن

drabolghasemian

پاسخ

چهار − 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button