بورسیت لگن

بورسیت چیست و چه علائمی دارد؟ بورسیت لگن یا ایسکیال راه درمانی دارد؟ در ابتدا باید به تعریف بورسا بپردازیم. بورسا به کیسه های کوچک و ژل مانندی گفته می شود که در سراسر بدن مثل اطراف شانه، لگن، زانو، آرنج و پاشنه پا قرار دارند. این کیسه ها شامل مقدار کمی مایع هستند و بین استخوان و بافت نرم اطراف آن قرار دارد تا حرکت را آسان کند و از اصطکاک بین استخوان ها و بافت های دیگر بکاهد. بورسیت ایسکیال وضعیتی است که در آن کیسه های پر از مایع در لگن متورم و دردناک می شوند. نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت یکی از علل شایع بورسیت ایسکیال است. بورسیت ایسکیال می تواند مشکلاتی را در راه رفتن، دویدن یا نشستن ایجاد کند. درمان هایی برای کاهش التهاب و بهبود علائم وجود دارد.

Contents

بورسیت به چه معناست؟

بورسیت به معنای تورم و التهاب بورسا می باشد. دو بورسای اصلی در مفصل لگن قرار دارد که به دلایلی ممکن است متورم و حساس شود. یک بورسا برجستگی خارجی استخوان استخوان لگن را می پوشاند که با نام تروکانتر بزرگ تر شناخته می شود. تورم این بورسا با نام بورسیت تروکانتریک خوانده می شود. بورسای دیگر در داخل کشاله ران قرار دارد که در صورت التهاب و تورم با نام بورسیت پلویک خوانده می شود. این نوع بورسیت نسبت به بورسیت تروکانتریک کمتر شایع است.

بورسیت لگن یا ایسکیال چیست؟

بورسیت ایسکیال زمانی اتفاق می افتد که بورس های مفاصل لگن دچار التهاب می شوند. بورس ها در سراسر بدن نزدیک مفاصل وجود دارند. آنها کیسه های پر از مایع هستند که اصطکاک ناشی از حرکت ماهیچه ها و تاندون ها بر روی پوست و استخوان ها را کاهش می دهند. آنها همچنین حرکت را تسهیل می کنند، اما در صورت وجود فشار یا اصطکاک بیش از حد در مدت زمان طولانی، می توانند ملتهب شوند. بورسیت ایسکیال درست زیر باسن یا ماهیچه سرینی بزرگ قرار دارند. مهمترین نقش آنها جلوگیری از ساییده شدن تاندون های گلوتئوس ماکسیموس به قسمتی از استخوان نشیمنگاه است.

بورسیت لگن

علائم بورسیت لگن

علامت اصلی بورسیت تروکانتریک درد در قسمت لگن می باشد. این درد به بیرون از استخوان ران می رسد. در اوایل بیماری درد شدید است و مانند تیر کشیدن است. به مرور درد خفیف تر می شود ولی وسعت درد ناحیه بزرگ تری از مفصل لگن را درگیر می کند. درد در طول شب افزایش می یابد و هنگام خوابیدن بر روی پای مبتلا و یا بلند شدن از صندلی درد افزایش می یابد. همچنین با راه رفتن طولانی مدت و بالا رفتن از پله ها یا اسکوات زدن درد افزایش می یابد.

 • پیاده روی
 • دویدن
 • نشستن
 • حرکات ورزشی کششی
 • درد این عارضه شبیه درد سیاتیک است.

چگونه درد هنگام نشستن می تواند بیماری زا شود؟

بورسیت ایسکیال یک بیماری شایع نیست، اما می تواند مانند شکستگی لگن یا آرتروز لگن، افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. در بیشتر مواقع، بدون مراجعه به پزشک، خود به خود برطرف می شود. از آنجایی که بورسیت ایسکیال در اثر فعالیت یا حرکات تکراری ایجاد می شود، گروه هایی از افراد هستند که بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به آن هستند. افراد زیر در معرض خطر ابتلا به بورسیت ایسکیال عبارتند از:

 • دونده ها
 • افرادی که برای مدت طولانی می نشینند.
 • افرادی که مرتب دوچرخه سواری می کنند.
 • افرادی که به طور مکرر یا نادرست ورزش می کنند.
 • افرادی که به طور مکرر می پرند یا لگد می زنند.

عوامل بورسیت لگن

هر فردی امکان دارد که به بورسیت لگن مبتلا شود ولی این بیماری در زنان و افراد مسن شایع تر است. در افراد جوان تر و مردان این عارضه کمتر دیده می شود. در زیر به برخی عوامل که احتمال بروز بورسیت لگن را بالامی برند اشاره می کنیم:

– استفاده بیش از حد از مفصل لگن طی فعالیت های ورزشی مانند دویدن، دوچرخه سواری و بالا رفتن از پله ها
– لاغری شدید و خوابیدن روی سطوح سفت
– آسیب به لگن در اثر افتادن و …
– بیماری های مرتبط با ستون فقرات
– کوتاه تر بودن یک پا نسبت به دیگری
– آرتریت روماتوئید
– سابقه جراحی

پیشگیری از بورسیت ایسکیال

 1. بورسیت می تواند مجددا رخ دهد. مراقب باشید تا از درد و هر گونه عوارض احتمالی جلوگیری کنید. این نکات را برای جلوگیری از ناراحتی و تشدید بروز عارضه امتحان کنید:
 2. هنگام بلند کردن یک شی زانوهای خود را خم کنید. اگر پاهای خود را صاف نگه دارید، فشار بیشتری به لگن شما وارد می شود.
 3. برای کاهش فشار از بالشتک استفاده کنید. استفاده از یک صندلی به همراه بالشتک می تواند به شما کمک کند تا راحت باشید و فشار را به طور مساوی توزیع کنید.
 4. فعالیت تکراری را برای مدت طولانی انجام ندهید. بین انجام آن فاصله بیندازید و به بدن خود استراحت دهید.
 5. گرم کردن بدن قبل از ورزش باعث افزایش جریان خون در مفاصل می شود و از آسیب دیدگی جلوگیری می کند.

درمان بورسیت لگن یا ایسکیال

درمان این عارضه معمولاً عبارتست از تغییر سبک زندگی و درمان‌های خانگی. اگر علائم شما بهبود پیدا نکرد، پزشک ممکن است درمان های دارویی را تجویز کند.

مراحل زیر به افراد در درمان بورسیت ایسکیال کمک می کند:

 • پرهیز از نشستن طولانی مدت روی یک سطح سخت
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم در ناحیه مورد نظر
 • مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن
 • انجام نرمش های کششی پاها و کمر

اگر ایجاد تغییر در سبک زندگی و درمان‌های خانگی مؤثر نباشد، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئید با لیدوکائین را به بورس‌های آسیب‌دیده تجویز کند. این درمان باعث تسکین فوری در ناحیه مورد نظر می شود. پزشکان همچنین ممکن است افزایش دفعات ورزش را توصیه کنند و به افراد دارای اضافه وزن توصیه می شود که وزن خود را کاهش دهند. این تغییرات سبک زندگی ممکن است به جلوگیری از تکرار این عارضه کمک کند.

تاثیر تمرینات ورزشی بر درمان

مهم است که قبل از انجام هرگونه فعالیت ورزشی در برنامه فعالیت بدنی، در مورد هر گونه تمرین یا کشش با یک متخصص ارتوپد صحبت کنید. چرا که وی می‌تواند فرد را از انجام ورزش‌هایی که ممکن است منجر به تشدید و بدتر شدن شرایط جسمی شود، منع کند.

جراحی برای درمان بورسیت لگن

برای درمان بورسیت لگن به ندرت از جراحی کمک گرفته می شود. چنانچه بعد از انجام تمامی اقدامات و راه های درمانی غیر جراحی باز هم بورسا متورم و دردناک باشد، احتمال دارد که جراحی برای برداشتن بورسا پیشنهاد گردد. برداشتن بورسا به لگن آسیبی وارد نمی کند و لگن بدون بورسا هم می تواند کارکرد مناسبی داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی از علل درد در لگن خود به خود بدون درمان دارویی برطرف می شوند. به عنوان مثال، ورزش شدید می تواند باعث کشیدگی عضلات شود که باعث ایجاد درد موقت در ناحیه می شود. با این حال، مراجعه به پزشک برای درد مداوم در ناحیه کمر، باسن یا پاها مهم است. این درد ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد. پزشک می تواند با ارزیابی علائم فرد و انجام معاینه فیزیکی، تشخیص دهد. پس از تشخیص مشکل می توانند در مورد درمان و پیشگیری مشاوره ارائه دهند.

نتیجه گیری

بنابراین برای درمان بورسیت لگن در ابتدا گزینه های غیر جراحی امتحان می گردد و سپس در صورتی که نتیجه ای حاصل نشود از گزینه های جراحی کمک گرفته می شود. در صورتی که علائم بورسیت لگن را مشاهده کردید حتماً به موقع برای درمان اقدام کنید تا نیاز به جراحی کاهش یابد. بورسیت ایسکیال باعث درد در لگن و قسمت بالای ساق پا می شود. این امر نتیجه ملتهب شدن کیسه های پر از مایع به نام بورس در لگن است. یکی از دلایل رایج بورسیت ایسکیال، نشستن طولانی مدت روی یک سطح سخت است. درمان بورسیت لگن شامل تغییر سبک زندگی و درمان‌های خانگی مانند انجام ورزش‌ها و حرکات کششی منظم است. اگر سایر درمانها و روشها مؤثر واقع نشدند، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی را نیز توصیه کند.


منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/hip-bursitis

https://www.medicalnewstoday.com/articles/ischial-bursitis

دکتر منصور ابوالقاسمیان

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو (عضو هیئت علمی دانشگاه ایران)

فوق تخصص تعویض مفصل لگن و زانو از دانشگاه تورنتو کانادا ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی هیپ و لگن از دانشگاه ایران، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸
دوره آرتروسکوپی و جراحی نگه دارنده هیپ از دانشگاه گراتس اتریش، ۲۰۰۸
دوره‌های کوتاه مدت فوق تخصصی جراحی زانو و لگن در آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه و ایتالیا.

پاسخ

4 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button