مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

می دانید که جراحی تعویض مفصل زانو یک جراحی حساس است و مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو ، اهمیت بالایی دارد. در این مقاله قصد داریم به بعضی از این مراقبت ها و نکاتی که باید رعایت گردد، اشاره کنیم.

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو
مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

اقدامات قبل از عمل تعویض مفصل زانو

قبل از اینکه به اتاق جراحی بروید لازم است تا تمهیداتی را در منزل خود مهیا کنید تا بعد از جراحی مشکلی برایتان پیش نیاید. تغییرات کوچکی می توانند منزل تان را به مکان ایمن تر و راحت تری برای دوره نقاهت تبدیل کنند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– تعبیه میله های ایمنی یا دستگیره مناسب برای محیط حمام یا در کنار وان حمام
– میله ها و دستگیره های ایمنی در کنار راه پله
– صندلی ثابت برای اوایل دوره نقاهت که کفی و پشتی آن سفت و استوار است. همچنین دو دسته ی سفت در کنار آن قرار داشته و یک زیر پایی برای جلوی آن تعبیه شده باشد.
– توالت فرنگی با ارتفاع مناسب
– یک صندلی ثابت و محکم برای زمان حمام کردن
– تمامی قالیچه ها و فرش هایی که به راحتی جابجا شده و لیز می خورند، جمع شوند.
– سعی کنید در صورتی که در منزل دو طبقه سکونت دارید، تمامی وسایل ضروری خود را که برای زندگی روزمره به آنها احتیاج دارید، در یک طبقه جمع آوری کنید تا نیازی به بالا رفتن از طبقات نباشد.

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

موفقیت جراحی تعویض مفصل زانو به میزان زیادی به رعایت نکات و دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح برای بعد از عمل، بخصوص در چند هفته اول بعد از عمل بستگی دارد.
– مراقبت از زخم: بخیه یا گیره هایی بر روی زخم ناحیه جراحی وجود دارد. این بخیه ها چندین هفته بعد از جراحی برداشته می شوند. یا اینکه بخیه در زیر پوست زانو قرار دارد که این بخیه نیازی به کشیده شدن ندارد. از قرار دادن محل بخیه تا زمان بهبود کامل، در آب خودداری کنید.
– رژیم غذایی: کاهش اشتها برای چند هفته امری طبیعی است. برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل و همراه با مکمل های حاوی آهن برای بهبود سریع تر زخم و برگشت قدرت دوباره ماهیچه می تواند بسیار مفید باشد.
– فعالیت ورزشی: نرمش کردن و ورزش آهسته، مخصوصاً در چند هفته اول بعد از عمل، یکی از ارکان اصلی بعد از این جراحی است. می بایست برخی از فعالیت های روزمره خود را به تاخیر انداخته و توقع دردهایی که با انجام برخی فعالیت ها یا در شب ها به سراغتان می آید، داشته باشید. از جمله فعالیت هایی که می توانید انجام دهید به چند مورد از آنها در زیر اشاره می کنیم:
1- راه رفتن آهسته می تواند کم کم توان حرکتی فرد را افزایش دهد. در ابتدا در خانه و سپس در بیرون از خانه راه بروید.
2- از انجام فعالیت های عادی روزمره مانند نشستن و ایستادن طولانی، یا بالا رفتن از پله ها خودداری کنید.
3- انجام ورزش های مخصوص بصورت روزانه و به دفعات مناسب توان حرکتی و قدرت را به ماهیچه ها بازمی گرداند. در صورتی که برای انجام این حرکات نیاز به کمک دارید، می توانید از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرید.
4- رانندگی را تا زمانی که پاهایتان قدرت عکس العمل نشان دادن مناسب را برای ترمز گرفتن و گاز دادن پیدا نکرده، به تاخیر اندازید.

مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو
مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

پیشگیری از لخته شدن خون

توصیه های پزشک جراح خود را با دقت رعایت کرده تا از ایجاد لخته های خونی جلوگیری کنید. حرکت دادن مکرر مچ پا، راه رفتن در اسرع وقت بعد از عمل و وزن گذاشتن روی پاها اهمیت فراوان دارند. بعلاوه معمولا داروهای رقیق کننده خون هم برای بیمار تجویز میگردد. در صورتی که با افزایش درد در ساق پا، تورم یا قرمزی در ران یا ساق مواجه شدید و یا اگر ورم جدیدی در قسمت زانو، قوزک پا و ساق پا مشاهده کردید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

قبل از اینکه به اتاق جراحی بروید لازم است تا تمهیداتی را در منزل خود مهیا کنید تا بعد از جراحی مشکلی برایتان پیش نیاید. همچنین مراقبت بعد از عمل تعویض مفصل زانو بسیار حائز اهمیت است. دکتر منصور ابوالقاسمیان فوق تخصص جراحی لگن و زانو با تکنیک های نوینی به درمان این بیماری می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

علائم آمبولی ریه

از علائم آمبولی ریه (بمعنی حرکت لخته ی خونی از اندام تحتانی به سمت ریه) می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– احساس تنگی نفس شدید
– درد ناگهانی در قفسه سینه
– سرفه خونی
درصورت بروز هریک از علائم زیر بدون فوت وقت با اورژانس تماس بگیرید.

عفونت بعد از تعویض مفصل زانو

عامل رایج عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باکتری می باشد و پیشگیری با آنتی بیوتیک قبل از عمل یک ضرورت است. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بحز در موارد استثنایی، استفاده از آنتی بیوتیکها بیش از ۲۴ ساعت توصیه نمی‌شود.
از علائم رایج عفونت می توان به تب و لرز، افزایش قرمزی و حساسیت و ورم در ناحیه زانو، خروج ترشحاتی از ناحیه زانو و افزایش درد زانو در هنگام فعالیت و یا شب هنگام اشاره کرد.

افتادن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

افتادن بعد از تعویض مفصل زانو می تواند نتیجه عمل را تحت الشعاع قرار داده و نیاز به جراحی های ثانویه را سبب شود. پله ها یکی از موارد مهم و پرخطری می باشند که باید حتی ارمقدور از آنها، تا زمان بهبود کامل دوری شود. باید از واکر، عصا و استفاده از دستگیره های تعبیه شده در مکان های پرخطر استفاده شود، یا اینکه فردی که تعادل، انعطاف و قدرت لازم را داشته باشد بیمار را همراهی کند. در مورد این مسائل پزشک جراح نکات لازم را به بیمار متذکر شده و مراقبت های لازم را به وی گوشزد می کند.

منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/total-knee-replacement/

drabolghasemian

پاسخ

20 − 6 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button