پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان (استئوپوروزیس) یک بیماری استخوانی پیش رونده است که احتمال شکستگی استخوان را بالا می برد. لغت پوکی استخوان به معنای پوک شدن و متخلخل شدن استخوان ها است. در اغلب موارد این بیماری برای سالیان سال تشخیص داده نمی شود زیرا علائم خاصی ندارد. در صورتی که پوکی استخوان پیشرفته شود در برخی موارد موجب شکستگی استخوان می گردد. پوکی استخوان در اغلب موارد باعث کاهش قد و قوز در آوردن می شود.

علل پوکی استخوان

علل مختلفی برای ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

– سن و سال – با بالا رفتن سن، تراکم استخوان ها کاهش می یابد. بعد از 35 سالگی ساخت و ساز استخوان برای جایگزینی کاهش می یابد. به طور کلی با افزایش سن توده استخوانی بدن کاهش می یابد و احتمال پوکی استخوان افزایش می یابد.

پوکی استخوان

پوکی استخوان

– ژنتیک – در صورتی که سابقه شکستگی استخوان به دلیل پوکی استخوان در خانواده فرد وجود داشته باشد احتمال پوکی استخوان بیشتر است. همچنین در برخی نژاد ها این بیماری بیشتر دیده می شود.

– رژیم غذایی و سبک زندگی – تغذیه نامناسب، رژیم غذایی حاوی کلسیم ناکافی، وزن بدن کمتر از حد نرمال و کم تحرکی همگی می توانند باعث پوکی استخوان شوند. همچنین مصرف بیش از حد الکل و دخانیات می تواند باعث پوکی استخوان شود.

– برخی داروها و بیماری ها – داروهایی مانند استروئیدها و برخی بیماری ها مانند بیماری های مرتبط با تیروئید می توانند احتمال بروز پوکی استخوان را بالا ببرند.

پیشگیری از پوکی استخوان

برای پیشگیری از پوکی استخوان می توان اقداماتی انجام داد. در زیر به برخی از این اقدامات اشاره می کنیم:

– کلسیم – بدن در طول سال های رشد بیشترین نیاز به کلسیم را دارد تا استخوان هایی قوی ساخته شود. همچنین ذخیره کلسیم در این سال ها صورت می گیرد. در صورتی که در این سال ها کلسیم کافی به بدن نرسد احتمال بروز پوکی استخوان در سنین بالا وجود دارد.

– ویتامین D – مصرف کافی ویتامین D به جذب کلسیم کمک فراوانی می کند. البته مصرف بیش از اندازه ویتامین D می تواند سمی باشد.

– ورزش کردن و فعالیت بدنی مناسب – همانند ماهیچه ها، استخوان ها هم به ورزش کردن احتیاج دارند. ورزش کردن به سن و سال ارتباطی ندارد و می تواند تراکم استخوان ها را بهبود بخشیده و مزایای فراوانی دارد. پزشکان بر این باورند که 3 تا 4 روز ورزش کردن متعادل در هفته می تواند فواید زیادی داشته باشد.

تشخیص پوکی استخوان

پوکی استخوان با ترکیبی از آزمایشات و تصویربرداری ها تشخیص داده می شود. ایکس ری استخوان ها، معاینه فیزیکی و برخی آزمایشات آزمایشگاهی خاص برای تشخیص این عارضه به کار می روند.

دکتر منصور ابوالقاسمیان متخصص ارتوپدی و جراح زانو و لگن و همچنین فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام جراحی های مختلف ارتوپدی مانند تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان پوکی استخوان

استخوان های از دست رفته را نمی توان جایگزین کرد بنابراین درمان پوکی استخوان بر پیشگیری از پیشرفت بیماری و از دست دادن بیشتر استخوان ها تمرکز دارد. استفاده از مکمل های کلسیم و ویتامین D و فعالیت فیزیکی متعادل جزو برنامه درمانی هستند ولی در زیر به برخی دیگر از گزینه های درمانی اشاره می کنیم:

– استروژن تراپی برای بانوانی که در دوران یائسگی هستند.
– گیرنده استروژن انتخابی
– کلسیتونین
– بیس فسفونات
منبع : https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/osteoporosis/

مطالب مرتبط با این مقاله:

شکستگی کشکک زانو

شکستگی لگن

در رفتگی لگن

drabolghasemian

پاسخ

4 × پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button