پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک زانو نوعی آسیب به زانو است. این عارضه شامل پارگی منیسک، بافت خاص غضروفی زانو است که در بالای استخوان ساق پا قرار دارد و به استخوان ران این اجازه را می دهد که هنگام حرکت زانو جهت درستی داشته باشد.
پارگی منیسک زانو در نواحی مختلفی از زانو ایجاد می شود که می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. با ام آر ای یا روش های تشخیصی دیگر می توان تشخیص داد که چه بخشی از زانو درگیر شده است و میزان پارگی در چه حد است و نیاز به چه درمانی دارد.

خون رسانی به بخش های مختلف منیسک زانو متفاوت است، تشخیص اینکه آسیب به منیسک در چه ناحیه ایست، می تواند میزان آسیب را تشخیص دهد و به این ترتیب مشخص می شود که نیاز به جراحی وجود دارد یا خیر. هرچه خون رسانی به ناحیه آسیب دیده بیشتر باشد، احتمال بهبود فرد افزایش می یابد. قسمت بیرونی منیسک خونرسانی بهتری دارد. خونرسانی به غضروف زانو با افزایش سن کاهش می یابد. حدود 20 درصد از خون رسانی تا سن 40 سالگی کاهش می یابد.

چه علتی باعث پارگی منیسک می شود؟

پیچ خوردگی شدید یا توقف ناگهانی زانو از حرکت می تواند باعث ساییده شدن استخوان فمور به استخوان ساق پا شود و باعث بروز پارگی غضروف منیسک شود. این آسیب زانو می تواند هنگام اسکات زدن شدید و یا زانو زدن هم رخ دهد. مخصوصا زمانی که فرد اجسام سنگینی بلند می کند. پارگی منیسک در اغلب موارد در اثر فعالیت های ورزشی رخ می دهد که این مورد در ورزش های تماسی مانند فوتبال و هاکی افزایش می یابد. حرکاتی که نیازمند خم کردن پا و توقف های ناگهانی پا هستند، در ورزش هایی مانند تنیس و بسکتبال و گلف می تواند باعث آسیب به منیسک شود. این ورزش ها همیشه در هنگام ورزش رخ نمی دهند و گاهی اوقات هنگام تمرینات رخ می دهند.

پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک زانو

خطر ابتلا به این عارضه با افزایش سن افزایش می یابد. زیرا غضروف به مرور دچار فرسایش شده و خون رسانی به آن ضعیف تر می شود. افزایش وزن بدن فشار بیشتری به منیسک وارد می کند. فعالیت های روزمره مانند راه رفتن و بالا رفتن از پله ها منجر به افزایش احتمال پارگی منیسک و تخریب آن می شود. شش نفر از ده فرد بالای 65 سال به پارگی منیسک مبتلا شده اند، البته بیشتر این پارگی ها در وسط جسم منیسک هستند و مشکل خاصی ایجاد نمی کنند.
به دلیل اینکه برخی از فیبرها و عضروف ها و رباط ها که در اطراف زانو قرار دارند، به منیسک متصل هستند، آسیب به منیسک می تواند همراه با پارگی تاندون ها و بافت های دیگر باشد. این مورد بستگی به مکانیسم آسیب دارد.

علائم و نشانه های پارگی منیسک

در مواردی که پارگی منیسک بعلت آسیب‌های ناشی از افزایش سن رخ دهد، اکثرا علائم خاصی ندارد. ولی در وقتی ناشی از ضربات حاد مثل آسیب‌های ورزشی باشد مشکلات زیر را ایجاد می کند:

– درد هنگام دویدن یا راه رفتن مسافت های طولانی
– تورم دائمی یا متناوب مفصل زانو
– صدا دادن زانو هنگام حرکات خاص
– احساس عدم ثبات زانو که باعث می شود بیمار حس کند که در حال افتادن است.
– قفل کردن زانو که باعث عدم توانایی صاف کردن زانو میشود.

بهترین متخصص ارتوپدی بهترین اقدام را برای درمان به کار می برد.

منبع : https://www.medicinenet.com/torn_meniscus/article.htm​

drabolghasemian

پاسخ

سیزده − 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button