آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتریت به معنای التهاب مفصل است و موجب درد و تورم در نواحی اطراف مفصل مانند زانو و لگن می شود. انواع مختلفی از بیماری آرتریت وجود دارد و شایع ترین آن استئوآرتریت یا همان آرتروز است. آرتروز در اغلب موارد در افراد مسن دیده می شود.

آرتروز زمانی رخ می دهد که آسیب به غضروف با گذر زمان باعث درد و تورم و تغییر شکل مفصل شود. غضروف یک بافت سفت و لیزی می باشد که انتهای استخوان ها را می پوشاند و از اصطکاک استخوان ها به همدیگر پیشگیری می کند. غضروف از پروتئین و آب ساخته شده است و جلوی ضربه و آسیب به استخوان ها را می گیرد. مشکلات ناشی از بیماری آرتروز طی سال ها رخ می دهد.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

تاثیر آرتروز بر لگن

بیمارانی که به آرتروز لگن مبتلا هستند معمولاً در راه رفتن دچار مشکلاتی می شوند. گاه تشخیص بیماری در ابتدا دشوار می باشد. زیرا معمولاً درد ناشی از آرتروز لگن در ناحیه کشاله ران، ران ها، باسن و زانو رخ می دهد. معمولاً سفتی مفصل لگن و درد مبهم یا تیر کشیدن از علائم شایع آرتروز لگن می باشد.

علت آتروز لگن

علت اصلی آرتروز لگن درهمه بیماران مشخص نیست. ولی علل مختلفی مانند نرمال نبودن شکل مفصل، آسیب، افزایش سن و اضافه وزن می توانند باعث آرتروز لگن شوند. همچنین از دیگر علل موثر در ابتلا به بیماری آرتروز لگن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– عدم شکل گیری درست و کامل مفصل لگن
– وجود نقص های ژنتیکی و مادرزادی در غضروف لگن
– قرار دادن استرس و فشار زیاد بر روی مفصل لگن در نتیجه اضافه وزن بیش از حد یا فعالیت هایی که به استفاده بیش از حد از لگن منجر می شود.

علائم آرتروز لگن

در صورتی که به علائم و نشانه های آرتروز لگن که در زیر به آن ها اشاره می کنیم مبتلا هستید ، حتماً در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید :

– درد و حساسیت مفصل لگن. باید دانست درد مفصل لگن معمولا در کشاله ران و یا پهلوی مفصل حس میشود و دردهای باسن بندرت ممکنست ناشی از مفصل لگن باشند.
– سفتی مفصل لگن هنگام برخواستن از خواب در صبح ها
– سفتی مفصل لگن بعد از نشستن طولانی مدت
– صدای کشیدن استخوان ها بر روی هم و یا احساس اینکه استخوان ها بر روی هم کشیده می شوند.
– عدم توانایی در حرکت دادن پا و انجام فعالیت های روزمره مانند پوشیدن کفش و جوراب

دکتر منصور ابوالقاسمیان متخصص ارتوپدی و جراح زانو و لگن و همچنین فوق تخصص جراحی لگن و زانو با روش های نوینی به انجام جراحی های مختلف ارتوپدی مانند تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو می پردازند. جهت رزرو وقت قبلی و مشاوره می توانید با شماره 02188703402 تماس حاصل نمائید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

درمان آرتروز لگن

هدف اصلی از درمان آرتروز لگن بهبود قابلیت حرکتی فرد برای برخورداری از یک زندگی فعال و انجام فعالیت های روزمره می باشد. بخش از درمان نیز شامل کنترل درد و جلوگیری از پیشرفت بیماری است. در زیر به برخی از اقدامات دوره درمانی اشاره می کنیم:

– استراحت کردن و مراقبت از مفصل
– استفاده از عصا برای برداشتن وزن از روی مفصل
– استفاده از تکنیک های ورزشی برای رهایی از درد به جای درمان دارویی
– کاهش وزن و برداشتن وزن بیش از حد بر روی مفصل
– ورزش و نرمشهای مخصوص
– دارودرمانی و استفاده از مسکن ها مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
جراحی تعویض مفصل لگن در آخرین مرحله

منبع : https://www.webmd.com/osteoarthritis/hip-osteoarthritis-degenerative-arthritis-hip#2

drabolghasemian

پاسخ

19 + 3 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button